Hädamaandunud lennukis olnud soomlane: piloot päästis meie kõigi elu

 (45)
Hädamaandunud lennukis olnud soomlane: piloot päästis meie kõigi elu
AFP/Scanpix

Suure reisilennuki Boeing 767 dramaatilise hädamaandumise elas läbi ka Soome noor jäähokilootus Atte Rajajärvi, kes oli teel Ameerikast koju. 21-aastane Rajajärvi pääses alles kolmapäeva varahommikul Varssavi hotellituppa üleelatust toibuma.

„Ma ei mõista endiselt päriselt, mis juhtus, enesetunne on kummaline. Meile anti süüa, aga midagi ei läinud alla,“ ütles Rajajärvi Iltalehtile.

Reisijad veetsid õhtu lennuväljal ja Rajajärvi lend Varssavist Helsingisse on päeva võrra edasi lükatud. Lennukisse jäänud jaki sai Rajajärvi tagasi, aga sellega pole enam midagi teha – leegid, kuumus ja suits on teinud oma töö.

Kui probleemid lennukis algasid, istus Rajajärvi oma kohal ja kuulas muusikat. Kordamööda poola ja inglise keeles öeldud teadetele ei pööranud ta mingit tähelepanu. Ta märkas, et midagi on valesti alles siis, kui inimesed hakkasid ümberringi rahutult liikuma. Poolakast pinginaaber üritas seletada, mis toimub, aga ei saanud sellega hästi hakkama.

„Ta korrutas ainult, et ära karda. Ma ei saanud ühelgi hetkel päriselt aru, milles asi on,“ kirjeldas Rajajärvi olukorda.

Lennuki meeskonnaliikmed käskisid kõigil turvavööd kinnitada ja pea vastu põlvi suruda.

„Sel hetkel imestasin, et mis õigupoolest toimub. Küsisin ka pinginaabrilt, et kas me kukume päriselt alla. Vahtisime oma põlvi ja hoidsime jalgadest kinni,“ rääkis soomlane.

Rajajärvi sõnul oli lennukis sel hetkel väga vaikne. „Inimesed kartsid. Vaatasin enese ümber ja nägin, et naised ja lapsed nutavad. Mõned palvetasid ja lõid risti ette.“

Maandumine ise tuli Rajajärvi sõnul välja eeskujulikult. „Lennuk põrkas ainult natuke. Seljale andis natuke tunda.“

Lennuk lohises sel hetkel siiski kõhu peal ilma maandumistelikuta mööda maandumisrada. „Vaatasin välja ja nägin lendavaid sädemeid. See kestis üsna pikalt. Temperatuur hakkas tõusma ja sisse tuli metalli lõhna,“ ütles Rajajärvi.

Kui lennuk seisma jäi, käskisid stjuardessid kohe kõigil võimalikult kiiresti sellest lahkuda. Kardeti plahvatust. „Inimesed olid šokis, tormasid uste juurde ja karjusid. Ei olnud õieti ruumi liikuda. Midagi ei võinud kaasa võtta, isegi kingad pidi maha jätma,“ jutustas Rajajärvi.

Inimesed põgenesid päästeliumägesid pidi ja jooksid lennukist võimalikult kaugele. „Ka sel hetkel ei saanud aru, milles asi. Naersin kogu olukorra üle,“ ütles soomlane.

Rajajärvi kritiseerib veidi lennusaatjate inglise keelt, millest ei saanud aru isegi tema ees istunud ameeriklannast stjuardess. „Olen reisinud ümber maailma, aga ilmselt pole ma kunagi kokku puutunud nii halva keeleoskusega.“

Informatsiooni hädamaandumise põhjuste kohta ei antud isegi lennujaamas veedetud tundide jooksul. Lennukis oli tekkinud hüdraulikarike.

„Käisin ise internetis uudiseid lugemas,“ rääkis Rajajärvi.

Siiski kiidab ta lennuki pilooti eeskujuliku tegutsemise eest. „Lennukapten oli meisterlik. Ta päästis meie kõikide elu. Õnneks ei juhtunud kellegagi midagi,“ ohkas noormees.

New Yorgist Varssavisse lennanud Poola rahvusliku lennukompanii LOT reisilennukis Boeing 767 oli üle 230 inimese.