Gustav vaibumas, kahjud kardetust väiksemad

 (3)
Gustav vaibumas, kahjud kardetust väiksemad
Reuters/Scanpix

Orkaani Gustav tuuled vaibusid ning ta liikus ka eeldatust läänepoolsemat trajektoori mööda, mille tõttu purustused New Orleansis jäid kardetust tunduvalt väiksemaks.

Gustav pani siiski pärast kolm aastat tagasi linna rünnanud orkaani Katrina ehitatud tammisüsteemi proovile, vahendab Reuters.

USA armee insenerikorpus sulges hiiglaslikud Katrina järel ehitatud üleujutusväravad, mille eesmärk on ära hoida Pontchartraini järve vete lõuna poole ja kahte kanalisse voolamine.

New Orleansi linnapea Ray Nagini sõnul võivad elanikud hakata linna naasma selle nädala teisel poolel.

Louisiana osariigi võimud teatasid kuuest tormiga seotud surmajuhtumist, sealhulgas üks vanem paar Baton Rouge’ist, kelle majale kukkus peale puu.

New Orleansi politsei teatas, et rüüstamiselt on tabatud vaid kaks inimest.

Naftakompaniid katkestasid piirkonnas pea kogu tootmise, mis tavaliselt moodustab veerandi kogu USA naftatootmisest ja 15 protsenti maagaasitootmisest.

Kogu Mehhiko lahe ranniku piirkonnast evakueeriti kokku ligi kaks miljonit inimest.

Gustavi põhjustatud kahjusid hinnatakse 6 kuni 10 miljardile dollarile (60 kuni 100 miljardit krooni).

Enne Louisianasse jõudmist hukkus Gustavi tõttu 97 inimest Dominikaani Vabariigis, Haitil, Jamaical ja Floridas.

Nüüdseks troopiliseks tormiks vaibunud Gustav liigub Texase suunas ja kaotab järgmiste päevade jooksul veelgi oma jõudu.

Samal ajal, kui Gustav on vaibumas, kasvas troopiline torm Hanna Bahama saarte kaguosa lähedal orkaaniks, ähvardades USA idarannikut Floridast kuni Lõuna- ja Põhja-Carolinani ning Atlandi ookeanil on tekkinud troopiline torm Ike.