Guatemala maiad protestivad maailmalõpu rahaks tegemise vastu

 (12)
Guatemala maiad protestivad maailmalõpu rahaks tegemise vastu
AFP/Scanpix

Maiad süüdistavad Kesk-Ameerikas asuvat Guatemala riiki ja turismifirmasid tegelikkuse võltsimises. Kultuuriministeerium kavandab nimelt suurt maailmalõpupidu ja turismifirmad korraldavad sellega seotud teemareise.

Maiad süüdistavad riigi valitsust ja turismifirmasid maiade pärimuste võltsimises ja selle abil kasu taotlemises. Maiade kalendri järgi algab detsembris uus ajastu. Paljud püüavad teenida selle pealt, et mõnede tõlgenduste järgi ennustab kalender maailmalõppu, teatab AFP.

„Me oleme tegelikkuse võltsimise vastu. Meie pärimusi on raha saamise eesmärgil ära kasutatud. Kasutaotlejad ei räägi meie kalendri kohta tõtt,“ teatas maiade organisatsiooni Oxlaljuj Ajpopi juht Felipe Gómez.

Muu hulgas paljudes mängu- ja ka dokumentaalfilmides on räägitud maiade kalendri järgi ees seisvast maailmalõpust, mis peaks aset leidma 2012. aasta 21. detsembril ehk vähem kui kahe kuu pärast.

Guatemala kultuuriministeerium kavandab maailmalõpu päevale suurüritust riigi samanimelises pealinnas. Üritusele oodatakse 90 000 inimest. Samal ajal korraldavad turismifirmad viimsepäevateemalisi reise.

Gómez palub, et võimud vaataksid peokavad uuesti üle.

„See on etendus, mis ei austa maiade kultuuri,“ ütles Gómez.

Eksperdid rõhutavad, et maiade kalendri järgi on lõppemas vaid üks ajastu ja kalender ei ennusta maailmalõppu.

„Uus ajastu tähendab suuri muutusi,“ täpsustab organisatsioon Oxlaljuj Ajpop oma avalduses.

Enam kui pool Guatemala 15 miljonist elanikust on maiade järglased.

Maiade kultuur õitses Kesk-Ameerikas 3.-10. sajandil.