Göteborgis pommiplahvatusi korraldanud Rootsi natsid said väljaõppe Peterburis

 (113)
Göteborgis pommiplahvatusi korraldanud Rootsi natsid said väljaõppe Peterburis
Foto: Polisen

Rootsi esimese astme kohtu otsuse järgi oli 23-aastane natsiorganisatsiooni Põhjamaade Vastupanuliikumine (Nordiska Motståndsrörelsen - NMR) „võitlusgrupi“ juht, kes sai paramilitaarse väljaõppe Venemaal, kolme pommirünnaku taga Göteborgis koos 51-aastase ja 20-aastase mehega, kellel olid samuti sidemed NMR-iga. Teise astme kohus vabastas 23-aastase ja 51-aastase mehe süüst ühe plahvatuse korraldamises.

Kolm taimeriga pommi paigutati Göteborgis kolme erinevasse kohta. Kaks neist ka plahvatasid, vahendab Aftonbladet.

Esimene pomm plahvatas sündikalistliku foorumi ruumide juures Göteborgis eelmise aasta 11. novembril.

Vähem kui kaks kuud hiljem, 5. jaanuaril plahvatas pomm pagulaste varjupaiga juures Västra Frölundas. Plahvatuses sai koristajana töötanud mees tõsiselt viga, aga jäi ellu.

Kolmas pomm, mis ei plahvatanud, oli paigutatud pagulaste varjupaiga juurde Torslandas.

Esimese astme kohtu otsuse järgi oli 23-aastane mees seotud kõigi kolme pommiga ja ta mõisteti 8,5 aastaks vangi. 51-aastane mees mõisteti viieks aastaks vangi Frölunda plahvatusele ja Torslandasse pommi paigutamisele kaasaaitamise eest. 20-aastane mees mõisteti süüdi Torslanda juhtumile kaasaaitamise eest.

Teise astme kohus mõistis 23-aastase ja 51-aastase mehe õigeks Västra Frölunda plahvatuse osas piisavate tõendite puudumisel.

Teiste juhtumite osas teise astme kohus varasemat otsust ei muutnud.

Seotud lood:

Teise astme kohtu otsusega määrati 23-aastasele mehele kuue aasta ja viie kuu pikkune vanglakaristus ning 51-aastasele mehele kahe aasta ja kuue kuu pikkune vanglakaristus.

Kõik kolm meest on seotud NMR-iga ja päeval, kui pomm plahvatas sündikalistide ruumide juures, osalesid nad NMR-i meeleavaldusel Stockholmis.

Lisaks sellele käisid 23-aastane ja 20-aastane mees mõni kuu enne pommirünnakuid Peterburis paramilitaarsel väljaõppel.

Eeluurimise andmetel on 23-aastane mees öelnud, et oli varem NMR-i „võitlusgrupi“ juht Göteborgis.