Gorbatšov: 1989 oleks võinud alata III maailmasõda

 (44)
Mihhail Gorbatšov
RIANovosti

Nõukogude Liidu esimene ja viimane president Mihhail Gorbatšov ütles, et Kreml oleks võinud 1989. aastal alustada Kolmandat maailmasõda, kui oleks kasutanud sõjaväge Berliini müüri langemisele eelnenud demonstratsioonide vastu.

Kui Gorbatšovilt küsiti, miks ta ei kasutanud meeleavalduste mahasurumiseks jõudu, vastas ta, et see oleks valla päästnud katastroofilise sündmusteahela ja olaks võinud viia sõjani, kirjutab Daily Telegraph.

„Kui Nõukogude Liit oleks soovinud, poleks midagi sellist juhtunud (Berliini müüri langemist) ja poleks olnud ka Saksamaa ühinemist. Aga mis oleks juhtunud? Katastroof või Kolmas maailmasõda,” ütles 78-aastane Gorbatšov.

„Minu poliitika oli avatud ja siiras, poliitika, mille eesmärk oli demokraatia vahendite kasutamine, mitte verevalamine. Aga see läks mulle väga kalliks maksma, uskuge mind,” jätkas Gorbatšov.

Enamik venelastest kirub Gorbatšovi tema nõrkuse pärast, mis lubas Nõukogude Liidul laguneda ja Moskva globaalsel impeeriumil kaduda. Eelmisel aastal korraldatud küsitluse järgi peab 60 protsenti venelastest Nõukogude Liidu lagunemist tragöödiaks.