George W. Bush: veega piinamine aitas päästa elusid

 (45)
George W. Bush: veega piinamine aitas päästa elusid
AP/Scanpix

USA endine president George W. Bush kinnitas, et terrorismis kahtlustatavate veega piinamine USA luure keskagentuuri CIA poolt päästis brittide elusid, sest sellega hoiti ära rünnakud Heathrow’ lennujaama ja Londoni ärikeskuse Canary Wharfi vastu.

Intervjuus, millega Bush tegi reklaami oma värskele raamatule „Decision Points” („Otsustamise hetked”), kaitses ta innukalt veega piinamist, mille puhul viiakse inimene uppumise äärele ja mida Bushi administratsioonis nimetati „arenenud ülekuulamistehnikaks”. Paljud oponendid, mõned liitlased ja kodused teisitimõtlejad nimetavad seda aga piinamiseks, kirjutab Daily Telegraph.

„Kolme inimest mõjutati veega ja ma usun, et see otsus päästis elusid,” ütles Bush ja väitis, et tegemist ei ole piinamisega. Kui Bushilt küsiti, kas tema andis loa veega mõjutamise kasutamiseks tabatud al-Qaida kõrgelt tegelaselt Khalid Sheikh Mohammedilt informatsiooni väljapigistamiseks, vastas Bush: „Neetud õige!”

Bush kirjutab oma raamatus: „Nende ülekuulamised aitasid paljastada kavasid rünnata Ameerika diplomaatilisi esindusi välismaal, Heathrow’ lennujaama ja Canary Wharfi Londonis ning mitmeid suhtmärke USA-s.”

Bush kirjutab, et kuigi protseduur oli karm, oli see seaduslik.