Gazprom ehitab Peterburi 400-meetrise pilvelõhkuja

 (28)
Gazprom ehitab Peterburi 400-meetrise pilvelõhkuja
AP/Scanpix

Muinsuskaitsjad ja opositsioonipoliitikud mõistsid avalikult hukka Peterburi linnavõimude otsuse anda Venemaa gaasimonopolile Gazpromile luba ehitada linna keskele 400 meetri kõrgune pilvelõhkuja.

Peterburi linnavalitsus kiitis heaks Gazpromi kava ehitada Neeva jõe äärde 77-kordne klaasist pilvelõhkuja, mis on üle kolme korra kõrgem kui Peeter-Pauli katedraali torn, mis on praegu linna kõrgeim ehitis, vahendab Associated Press.

Projekti pooldajad väidavad, et torn ja selle juures asuv ärikeskus, mida koos nimetatakse Ohta Tsentriks on tähtis samm Venemaa suuruselt teise linna arendamisel. Kriitikute arvates on aga tegu poliitilise ja majandusliku ego toore demonstratsiooniga.

UNESCO on hoiatanud, et 400-meetrine torn seab ohtu Peterburi kuulumise maailmapärandi nimekirja.

Peterburi kesklinn on tänu rangetele ehitusreeglitele säilitanud oma 19. sajandist pärit madala profiili.

Kavandatav torn ehitataks Peterburi kõige külastatavamate linnaosade suhtes üle Neeva jõe ülesvoolu, kuid domineeriks ikkagi paljudel vaadetel ning paistaks üle Smolnõi kloostrikompleksi, mis on üks linna armastatumaid vaatamisväärsusi.

Peterburi linnapead Valentina Matvijenkot peetakse Venemaa peaministri Vladimir Putini lojaalseks liitlaseks ning president Dmitri Medvedev oli aastaid Gazpromi nõukogu esimees. Nii Putin kui Medvedev on pärit Peterburist ja pole pilvelõhkuja ehitamise kohta midagi öelnud.