Fazeri hiinlase näoga maiustusepakendit peeti Rootsis rassistlikuks

 (54)
Fazeri hiinlase näoga maiustusepakendit peeti Rootsis rassistlikuks
Scanpix

Soome magusatootja Fazeri šokolaadiglasuuriga krõpsud nimega Kina (rootsi keeles Hiina) on rootslastele pinnuks silmas. Ajalehe Helsingborgs Dagbladet kolumnist Patrik Lundberg nimetas nende pakendeid rassistlikeks. Hiina päritolu Rootsi ajakirjanik võrdles neid jäätisega Nogger Black, mis rassismisüüdistuste tõttu müügilt kõrvaldati.

Lundbergi sõnul on maiustuse pakendil purjus väljanägemisega kollane asiaat, kellel on peas riisikübar ja silmad vidukil nagu laupäevajoodikul, vahendab Iltalehti.

Lundbergi kirjutisel oli laialdane vastukaja ja mitmed tarbijad võtsid Fazeriga ühendust. Firmal tuli kaebustelaviini all järele anda.

„Oleme saadud arvamused arvesse võtnud ja muudame pakendit,“ ütles Fazeri kommunikatsioonijuht Sofia Liljefors-Edlund Helsingborgs Dagbladetile. Ta ei öelnud, missugune hakkab uus pakend välja nägema.

Rassismiskandaali valla päästnud ajakirjanik ise Fazeriga ühendust ei võtnud. Enese väitel on ta aga õnnelik, et seda tegid teised.

„On hea, et Fazer kriitikast õppust võttis. Kõigil on õigus meelt muuta,“ ütles Lundberg.

Kina krõpse on saadaval näiteks Rootsi vahet sõitvatel laevadel.

Tegemist pole esimese korraga, kui Fazer peab ebakorrektseks peetud maiustusepakendeid muutma. Mõni aasta tagasi tuli lagritsapakendilt eemaldada traditsiooniline „Lakupekka“, sest musta näoga mehe kujutist peeti solvavaks.