Facebooki "like" USA maksuseadustikule - teenitud miljonite pealt ei pea nad riigile sentigi maksma

 (10)
Facebooki "like" USA maksuseadustikule - teenitud miljonite pealt ei pea nad riigile sentigi maksma
Mark Zuckerberg avas 18. mail Facebooki aktsiate esmaemissiooni. (Foto: Reuters/Scanpix)

Vaatamata oma 1,18 miljardi dollari suurusele käibele ei pea populaarne sotsiaalmeedia portaal Facebook maksma mitte sentigi oma hiiglaslikust 2012. aastal teenitud kasumist. Vastupidi, suhtlusportaal saab tänu aktsiaoptsioonidele 429 miljoni dollarilise föderaalse maksutagastuse.

Optsioon on nimelt üks tuletisväärtpaberi liike. Aktsiaoptsioon annab omanikule õiguse, kuid mitte kohustuse, osta või müüa mingil ajal tulevikus kindel kogus aktsiaid varem kindlaks määratud hinnaga.

Facebook jätkab lähiaastatel tohutute maksusoodustuste saamist, soodustuste kogusummaks võib arvestada ligi 3 miljardit dollarit, kirjutab uudisteportaal Fox News.

"Töötajad teevad aktsiaoptsioonid rahaks ja seejärel saab firma selle pealt maksutagastust," ütles ühenduse Kodanike maksuõigus esindaja Robert McIntyre intervjuus telekanalile Fox News. "Isegi kui see ei maksa Facebookile sentigi, kohtleb valitsus seda kui töötasu ja nad saavad selle pealt deduktsiooni."

Teisipäeval esindajatekojas peetud nn State of the Union kõnes nõudis Ameerika Ühendriikide president Barack Obama maksusoodustustele lõppu. Riik "säästaks sadu miljoneid dollareid, kui loobuks maksulünkadest ja mahaarvamistest heal järjel olevatele," ütles president.

Facebooki juhid on keeldunud uudistekanalile maksusoodustusi kommenteerimast.