Euroopa kohus keelas krutsifiksid Itaalia koolides

 (60)
Euroopa kohus keelas krutsifiksid Itaalia koolides
TopFoto/Scanpix

Euroopa inimõiguste kohus keelas krutsifikside kasutamise Itaalia koolide klassiruumides, väites, et see rikub lapsevanemate õigust kasvatada oma lapsi nii, kuidas nemad õigeks peavad, ja laste usuvabadust.

Kohtu poole pöördus ema nimega Soile Lautsi, kes soovib, et tema lapsed saaksid ilmaliku hariduse, vahendab BBC News.

Lautsi kaebas kohtule, et tema lapsed peavad käima riiklikus koolis Põhja-Itaalias, kus igas ruumis on krutsifiks.

Lautsile mõisteti 5000 eurot (78 000 krooni) kahjutasu.

Vatikani esindaja Federico Lombardi sõnul pole Euroopa inimõiguste kohtul õigust sekkuda sellisesse üdini itaallaslikku asja.

„Tundub, nagu tahaks kohus ignoreerida kristluse rolli euroopaliku identiteedi kujunemisel, mis oli ja jääb olema põhiliseks,” ütles Lombardi. „Krutsifiks on alati olnud märk jumala armastusest, ühtsusest ja külalislahkusest kogu inimkonnale. On ebameeldiv, kui seda peetakse märgiks jagunemisest, kõrvalejätmisest ja vabaduse piiramisest.”

Paljud Itaalia poliitikud on reageerinud pahameelega.

Haridusminister Mariastella Gelmini ütles, et krutsifiks on Itaalia traditsioonide sümbol, mitte katoliikluse märk.

Üks minister nimetas kohtuotsust häbiväärseks ja teine nentis, et Euroopa unustab oma kristlikku pärandit. Valitsus kavatseb kohtuotsuse edasi kaevata.

Itaalias on kombeks, et avalikes hoonetes ripuvad seinal krutsifiksid, sealhulgas ka koolides, kuigi põhiseadus ütleb, et kirik ja riik on lahutatud.

Seadus, mis nõuab krutsifikse koolides, pärineb 1920. aastatest.

Mõned konservatiivid on avaldanud arvamust, et Kristuse eemaldamisega koolidest üritatakse moslemilaste meele järgi olla.