Euroliit tantsib Castro pilli järgi

 (22)
Fidel Castro
AFP/Scanpix

Euroopa Liidu diplomaadid on leppinud kokku, et vaatavad üle oma suhted Kuuba dissidentidega, kuna Havanna ametlik valitsus hakkas eurooplasi eirama.

Euroliidu varasem poliitika kutsuda Kuuba opositsioonipoliitikuid oma saatkondadesse vastuvõttudele tingis kommunistliku valitsus otsuse hakata eurooplasi totaalselt ignoreerima, teatab CNN.

Ükski Kuuba ametnik ei olnud nõus kohtuma sealsete diplomaatidega ega vastanud kirjadele või telefonikõnedele.

Ignoreerimine on mõjunud Euroopa diplomaatidele nii demoraliseerivalt, et nad kaaluvad loobuda suhetest sealse opositsiooniga.

Muutuse algatajaks oli värske vasakpoolne Hispaania valitsus, mis soovib vältida tüli euroliidu ja Kuuba vahel.

Lõplikku otsust pole veel langetatud, kuna osad riigid leiavad, et tegemist oleks asjatu järeleandmisega. Selle asemel paluti Euroopa diplomaatiliste esinduste juhtidel Kuubas teha omapoolsed ettepanekud olukorra lahendamiseks. Igasugune ühispoliitika muutmine saab toimuda välisministrite heakskiidul, mis toimub kuu aja pärast.

Ühe Brüsseli diplomaadi sõnul jaguneb euroliit kaheks, ühel pool on Hispaania, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Itaalia, mis tahaks parandada suhteid Havanna võimudega. Teisel pool on Saksamaa, Ungari ja Tšehhi, mis leiavad, et Castro peaks omalt poolt tegema hea tahte märgi, vabastades näiteks poliitvange.

Osad endised kommunismi all kannatanud Ida-Euroopa riigid sooviks aga veelgi karmimat käitumist.