Etioopia eksdiktaator mõisteti tagaselja surma

 (3)
Etioopia eksdiktaator mõisteti tagaselja surma
Sipa/Scanpix

Etioopia ülemkohus mõistis esmaspäeval endise diktaatori Mengistu Haile Mariami ja 17 tema režiimi kõrget ametnikku tagaselja surma.

Kohus rahuldas süüdistajate palve 2007. aastal määratud karistust — eluaegset vanglakaristust — karmistada. Mengistu on pärast kukutamist 1991. aastal elanud Zimbabwes eksiilis mugavat elu. 10 aastat kestnud kohtuprotsessi tulemusena leiti, et ta on süüdi inimsusevastastes kuritegudes, vahendab agentuur AFP.

Kolonelleitnant Mengistu valitses Etioopiat 1974. aastast Dergi-nimelise marksistliku hunta juhina. Genotsiidisüüdistused tõusid päevakorrale seoses oponentide mahasurumisega 1977-78, mida teatakse punase terrori nime all.

Dergi süüdistati punase terrori ajal kümnete tuhandete inimeste hukkamises või nende muul viisil hävitamises.

Pärast Mengistu kohtuprotsessi lõppu eelmisel aastal keeldus Robert Mugabe juhitud Zimbabwe valitsus teda välja andmast, öeldes, et „seltsimees Mengistu jääb nende eriliseks külaliseks”.

Mengistut ja tema endisi abisid süüdistati ka endise Etioopia keisri Haile Selassie ja õigeusu patriarhi Abuna Tefelowsi mõrvamises.

73 süüdistatust 14 on surnud ja ainult 33 olid kohtus kohal. Mengistu oli 25 kohtualuse seas, kes mõisteti süüdi tagaselja.