ERR: Saksa poliitikaekspert: Euroopa ei vaja Venemaad

 (25)
March 8, 2008. German Chancellor Angela Merkel and President Vladimir Putin hold a news conference after their talks in Novo Ogaryovo near Moscow.
RIANovosti

Venemaa vajab Euroopat palju rohkem kui Euroopa Venemaad ning seetõttu saaks Euroopa Liit avaldada mõju Kremli impeeriumimeelsele välispoliitikale, kinnitab Saksa poliitikaekspert Gerhard Gnauck.

Euroopa Liit peab endale selgeks tegema, kuidas ta suhtub "moderniseerimispartnerlusse" Venemaaga ja "idapartnerlusse" Ukraina ja teiste, väiksemate riikidega, vahendavad ERR Uudised Gnaucki sõnu ajalehes Die Welt.

"Kui kuulata Venemaaga tihedama koostöö kaitsjaid, tekib tunne, et meil on tegemist tuleviku majandusvõimuga, Saksamaa vaatepunktist peaaegu ideaalse partneriga," nendib autor, kelle arvates on selline positsioon seotud eeskätt süü- ja vastutustundega Teise maailmasõja pärast ning kaastundega impeeriumi krahhi puhul. On paradoksaalne, et "Venemaa kaitsjad" mõistavad Moskva impeeriumijärgset traumat paremini kui nende riikide valu, kes tänapäeval kannavad Nõukogude imperialismi taaka, olles selle ohvrid, leiab autor.

Gnaucki sõnul teostab Saksamaa Euroopa idaosas poliitikat, mida võiks nimetada mitte "Russia first" (kõigepealt Venemaa), vaid "Russia only" (ainult Venemaa).