Juba kaks nädalat toimuvad USA-s protestid seoses mustade ja valgete ebavõrdse kohtlemisega ühiskonnas, mis said alguse George Floydi hukkumisest politsei käe läbi Minneapolises. Sel nädalavahetusel olid meeleavalduses rahulikumad, kuid veelgi massilisemad kui enne. Sellele lisaks möllab USA-s endiselt COVID-19 viiruse epideemia, mis omakorda on tekitanud majanduse jahenemise ja seda kõike enne sügisesi presidendivalimisi. Delfi „Erisaate“ stuudios on USA ekspert Lauri Almann, kes seletab, kuidas ja kas kõik toimuv mõjutab Donald Trumpi väljavaateid saada tagasi valituks või annab hoopis nädalavahetusel endale demokraatide presidendikandidaadi koha kindlustanud Joe Bidenile edu võimaluse? Saatejuht on Raimo Poom.
Praeguste meelavalduste juures on küsimus, kas need tegelikult üldse võivad mingit mõju avaldada sügistele valimistele. Trumpi toetajad ei usu küsitluste järgi, et USA-s oleks probleeme eri rassist inimeste võrdse kohtlemisega ning tänavatel protestimine neid ka ei veena.
Lauri Almann aga vaatas sellele küsimusele vastates hoopis mündi teist külge, ehk seda, kas sündmused võivad tõugata USA mustanahalisi valijaid sügisel senisest rohkem valima minema. Almanni sõnul omavad protestid kindlasti mõju valimistele.
„Need näitavad endiselt suurt probleemi, mis Ameerika ühiskonnas seoses valgete ja mustanahaliste ebavõrdse kohtlemisega. Telepilt George Floydi tapmisest oli ju nii võigas ja võttis kokku selle, mida paljud mustanahalised USA ühiskonnas tunnevad. Kui su nahk on must, on sul keeruline sõita natuke parema autoga, käia paremates poodides, endiselt saada kohti ka paremates restoranides. See probleem on endiselt olemas, seda eitada pole mõtet.“
Olukord kontrolli alt väljas
Aga Almanni sõnul on seda just president Donald Trump teinud ja nüüd näeb seda ka küsitluste tulemustes.
„Kui vaatame enamikku ühiskonda, siis 80% ameeriklastest arvavad, et riigis on olukord kontrolli alt väljas. President Trumpi suurima probleemina nähakse asjaolu, et ta pole suutnud teha seda, mida tavaliselt presidentidelt oodatakse. Ehk rahustada ühiskonda, leida lepitust ja mõistmist. Seda ei tulnud, tuli vastupidine,“ märkis ta.