ERISAADE | Koroonaviirus hakkas Leedus vohama muretu suhtumise pärast. Isegi riikliku karantiini eel tormati baaridesse

 (61)
ERISAADE | Koroonaviirus hakkas Leedus vohama muretu suhtumise pärast. Isegi riikliku karantiini eel tormati baaridesse
Reuters

Leedus lisandus möödunud nädalavahetusel ööpäeva kohta pea 2000 uut koroonapositiivset. Sealse Eesti suursaatkonna asejuht Maris Tippo räägib teise laine tagamaadest.

Kui Eestis kuuleb viimasel ajal palju töökohtade kolletest, siis Leedus on viirus levinud ennekõike perepidude ja peokohtade kollete kaudu.

Tippo sõnab, et ka üks uuring näitas, et väga paljud leedukad peavad koroonaprobleemi ülepaisutatuks. "Peamine põhjus on inimeste muretu suhtumine."

Mis puutub suurtesse näitajatesse eelmisel nädalavahetusel, siis ekspertide hinnangul on põhjuseks nädal varem peetud kõikide pühakute püha. Manitsustest hoolimata mindi suguvõsadega surnuaiale, et lähedasi mälestada.

Hiljuti rakendus Leedus üleriigiline karantiiniperiood. "Päev enne mindi massiliselt restoranidesse ja baaridesse, et viimast võtta," nendib Tippo.

Ta räägib lähemalt, kuidas praegune karantiin välja näeb - tasub märkida, et see on leebem kui kevadine eriolukord. Näiteks on avatud kõik poed.

Leedus on rakendatud ka maskikandmiskohustust. Erinevalt Eestist on see üpris hästi õnnestunud ja inimesed on selle omaks võtnud.

Saate teises pooles on juttu sellestki, mis meil Leedu kogemusest õppida, et puhangut ohjes hoida.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!