Erdoğan: kurdide iseseisvuspüüdlused tõmbavad regiooni etnilisse ja ususõtta

 (16)
Erdoğan: kurdide iseseisvuspüüdlused tõmbavad regiooni etnilisse ja ususõtta
Foto: AP

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan hoiatas täna Iraagi kurdide juhti Massoud Barzanit, et viimane pärast mittesiduvat referendumit iseseisvuspüüdlustega edasi ei läheks, sest see võiks sütitada regioonis „etnilise sõja“.

„Kui Barzani ja kurdi regionaalvalitsus sellest veast niipea kui võimalik ei tagane, lähevad nad ajalukku regiooni etnilisse ja ususõtta tõmbamise häbiga,“ ütles Erdoğan televisioonis üle kantud kõnes, vahendab AFP.

Iraagi kurdid hääletasid eile ajaloolisel iseseisvusreferendumil, vaatamata Bagdadi ning naaberriikide Iraani ja Türgi vihasele vastuseisule.

Valimas käis 72 protsenti valimisõiguslikest ehk 3,3 miljonit 4,58 miljonist, teatas valimiskomisjoni esindaja Shirwan Zirar eile hilisõhtul.

Tulemusi on oodata 24 tunni jooksul ja ülekaalukas „jahis“ ei kahelda.

Erdoğan nimetas referendumit Türgi reetmiseks, sest see toimub heade suhete ajal Ankara ja kurdi regionaalvalitsuse vahel.

Erdoğan kutsus Barzanit üles „loobuma seiklusest, millel saab olla ainult sünge lõpp“.

Seotud lood:

Erdoğan kinnitas, et Türgi, kes kardab referendumi mõju tema enda arvukale kurdidest elanikkonnale, kaalub kõiki võimalusi alates majandussanktsioonidest kuni sõjaliste meetmeteni.

Türgi presidendi sõnul ei tunnustaks Iraagi kurdide iseseisvust ükski riik peale Iisraeli, kes toetas referendumit soojalt.