Erand: Jaapani keiser lubas lihtsurelikud paleesse


Jaapani keisri visiit, mai 2007
Delfi Pilt

Eestitki väisanud Jaapani keiser Akihito tähistab kahekümnendat troonile asumise aastapäeva. Sel puhul on tavakodanikele avatud sissepääs tema lossi territooriumile.

Tõusva päikese maa 75-aastase keisri paleed külastavad jaapanlased saavad täna jätta keisrile kirjalikke õnnesoove ja heatahteavaldusi, teatab NTV.

Akihito pöördus oma alamate poole kõnega, milles ta kurtis, et maailm polegi viimase 20 aasta jooksul suutnud täieliku rahu saavutamisele läheneda. Akihito tuletas ka meelde USA-vastaseid terrorirünnakuid ning Iraagi ja Afganistani sõdu.

Jaapani monarh ei oma enam reaalset võimu kui vanasti ning tänapäeval ta on pelgalt riigi ja rahvusliku ühtsuse sümbol. Siiski osaleb imperaator igal aastal rohkem kui poolesajal ametikohtumisel ja allkirjastab tuhatkond dokumenti.

On teada, et vabal ajal armastab Jaapani riigipea mängida tšellot ja kirjutada muinasjutte.

24. kuni 25. maini 2007 viibis Akihito ja keisrinna Michiko Eestis ametlikul visiidil, mille raames kohtuti meie võimuesindajatega ja külastati muu hulgas koos president Toomas Hendrik Ilvesega Tallinna lauluväljakul toimuvat vabaõhukontserti „Rõõm laulust”.