Endine Peruu president mõisteti 25 aastaks vangi

 (4)
Endine Peruu president mõisteti 25 aastaks vangi
Reuters/Scanpix

Endine Peruu president Alberto Fujimori mõisteti teisipäeval süüdi inimõiguste rikkumise eest ja talle määrati 25-aastane vanglakaristus. See on esimene kord, kui Ladina-Ameerika riigipea on selliste kuritegude eest omal maal süüdi mõistetud.

Kolmest kohtunikust koosnev kolleegium mõistis Fujimori süüdi käsu andmises sõjaväelastest koosnevale surmakomandole, mis tappis aastatel 1990-2000 25 inimest. Fujimori võitles tol ajal kommunistidest geriljade vastu. 20 aastat kestnud konflikti käigus hukkus Peruus 70 000 inimest, vahendab Reuters.

„Ta oli president, kes päästis meie riigi terrorismist,” ütles endise presidendi tütar Keiko Fujimori, kes on ise presidendikandidaat ja populaarne parlamendiliige. Keiko on kutsunud oma toetajaid üles tänavatel kohtuotsuse vastu protestimarssi korraldama.

Fujimori saavutas oma populaarsuse terrorirühmituse Särav Tee alistamisega. Samuti sai ta üles majanduskaosest ja vabastas kümned pantvangid, kelle oli Lima Jaapani saatkonnas võtnud indiaanlaste sissirühmitus Túpac Amaru.

Kuid korruptsiooniskandaal, millega oli seotud Fujimori luureülem Vladimiro Montesinos, kukutas Fujimori valitsuse 2000. aastal. Fujimori põgenes Jaapanisse, mis on tema vanemate sünnimaa. Hiljem arreteeriti ta Tšiilis ja anti välja Peruule.

Terrorirühmitus Särav Tee, mida juhtis maoistliku filosoofia professor Abimael Guzmán, oli tõenäoliselt Ladina-Ameerika ajaloo kõige jõhkram. Andides asuvate linnade väljakutel võeti inimestel matšeetedega päid maha, korraldati pealinnas pommiplahvatusi ja tapeti ajakirjanikke.