Endine KGB-lane: luureskandaal on mineviku naasmine

 (3)
Endine KGB-lane: luureskandaal on mineviku naasmine
RIANovosti

Vene luure eksperdid väljendavad hämmastust paljastatud programmi ulatuse, kestvuse ja pühendumuse üle. Eksperdid märkisid, et Venemaa peaminister, endine president ja luureboss Vladimir Putin on teinud kõvasti tööd, et taastada Vene luureteenistuse prestiiž ja finantseerimine.

„Asja ulatus ja tõsiasi, et sellest võttis osa nii palju illegaale, oli mulle šokk,” ütles ajalehele New York Times endine KGB kindral Oleg Kalugin, kes oli Nõukogude spioon USA-s 1960. ja 1970. aastatel, kasutades diplomaadi ja Moskva raadio korrespondendi kattevarju. „See on vanade aegade tagasitulek, aga isegi külma sõja kõige hullematel aastatel ei olnud minu arvates USA-s üle 10 illegaali, ilmselt vähem.”

Kalugin, kes on nüüdseks USA kodanik ja elab Washingtoni lähedal, ütles, et talle avaldab muljet FBI töö spionaaživõrgustiku paljastamisel. Kriminaalsüüdistused on tõendatud ilmekate detailidega, mis on kogutud aastatepikkuse salajase jälgimise käigus. Seejuures kuulati pealt telefone, loeti e-posti, asetati salamikrofone väidetavate Vene spioonide kodudesse ning korraldati arvukalt salajasi läbiotsimisi.