EL nõuab Taanilt kompensatsiooni sõjatehnika ebaseadusliku ostmise eest

 (19)
EL nõuab Taanilt kompensatsiooni sõjatehnika ebaseadusliku ostmise eest
CAESAR 8x8 suurtükisüsteemFoto: Twitter

Euroopa Õiguskohus alustas menetlust, et uurida, kas on alust Euroopa Komisjoni süüdistustel, et Taani ostis Rootsilt sõjaväetehnikat ebaseaduslikult.

Euroopa Komisjoni süüdistuste kohaselt ostis Taani naabermaa Rootsi relvatootjatelt General Dynamics ja Nexter Systems ebaseaduslike lepingute alusel hulgaliselt sõjatehnikat, sh 309 soomukit (Piranha 5), 36 soomusautot (Eagle 5) ja viis CAESAR 8x8 suurtükisüsteemi, vahendab The Local ajalehte Altinget.

Euroopa Komisjoni meelest rikkus Taani lepingutega Euroopa Liidu direktiivi, sest kirjutas neisse sisse, et sõjatehnikat müüvatel Rootsi ettevõtetel tuleb esitada tellimus Taanimaal, mis tähendaks, et tehingu kasum jääks osaliselt Taani. Euroopa Liidu direktiivi kohaselt ei tohi aga sellist praktikat rakendada, kui tegemist ei ole rahvusliku julgeoleku küsimusega.

Antud investeeringute maht oli ühtekokku enam kui kuus miljardit eurot.

Taani on püüdnud Komisjonile selgitada oma argumente, miks tehing ei lähe seadustega vastuollu, kuid seni tulutult. Kuigi Taanil on võimalik nõustuda Euroopa Liidu kompensatsiooninõudega, mis hoiaks ära võimaliku kohtumenetluse, ei paista Kopenhaagen oma seisukohtades taganevat.

Taani Äriameti (Erhvervsstyrelsen) teatel sai riik Euroopa Õiguskohult teate menetluse alustamisest.