EL kaalub Austria-vastaste sanktsioonide tühistamist

 (4)

Austria vastu sanktsioonid kehtestanud 14 Euroopa Liidu liikmesriiki kaaluvad normaalsete suhete taastamist Viiniga, ütles ELi eesistujariigi Portugali peaminister Antonio Guterres teisipäeval.

Guterrese sõnul on ta rea liikmesriikidega kontakti võtnud, "et määratleda Austria asendit ELi tasandil."

"Minu seisukoht on väga lihtne: piirangute kehtestamisele eelnes konsensus 14 liikmesmaa vahel ja mingit muutust ei tule samuti enne, kui selleks konsensus saavutatakse," ütles Guterres ajakirjanikele.

Guterres keeldus nimetamast sanktsioonide tühistamise võimalikku tähtaega.

Austria ametiisikud on avaldanud lootust, et 19.-20. juunil Portugalis Santa Maria de Feiras toimuval ELi tippkohtumisel piirangud tühistatakse.

ELi esindajad on keeldunud end koos Austria kolleegidega pildistada laskmast, lahkunud koosolekutelt, kui seal on sõna võtnud austerlased, ja keeldunud Austria esindajatel kätt surumast. Märgina suhete paranemisest poseerisid aga kõigi 15 liikmesriigi välisministrid pildistamiseks taas üheskoos mai algul Assooridel toimunud kohtumisel.

Austria välisministri Benita Ferrero-Waldneri sõnul pooldab aina enam liikmesriike sanktsioonide lõpetamist. Austriat on kõige teravamalt kritiseerinud Prantsusmaa, Belgia, Luksemburg ja Portugal. Prantsusmaast saab 1. juulil ELi eesistuja.