EL-is on teismelisi emasid kõige rohkem Bulgaarias ja Rumeenias, Eesti näitaja on Lätist ilusam

 (12)
EL-is on teismelisi emasid kõige rohkem Bulgaarias ja Rumeenias, Eesti näitaja on Lätist ilusam
Foto on illustreeriva tähendusegaFoto: Sven Arbet

Eurostat avaldas täna statistika, mis näitab, kui suur on Euroopas eri vanusegruppide osakaal esmakordsete sünnitajate seas.

Statistika on kogutud 2017. aasta kohta ja näitab, et Bulgaaria ja Rumeenia esmasünnitavatest emadest oli alla 20-aastaseid iga kaheksas. Eestis on sama näitaja vaid 3,7%, mis sarnaneb EL-i statistilisele keskmisele, ent on siiski kõrgem kui enamikus Euroopa liikmesriikides. Lätis ja Leedus on teismeliste emade osakaal meiega võrreldes suurem, Soomes ja Rootsis aga madalam.

Tabeli lõppu mahuvad näiteks Itaalia, Holland ja Taani, kus see näitaja on 1% ringis. Viimane on Šveits, kus alla 20-aastased moodustavad kõigist esmasünnitajatest vaid 0,8%. Rumeenias oli 2017. aastal aga ligi 400 noort ema, kes sünnitas alla 14 aasta vanusena. Eestis tol aastal selliseid juhtumeid ei olnud, alla 19-aastaseid emasid oli meil selle perioodi jooksul aga ligi 200.

Graafik: Eurostat


Üle 40-aastaseid esmasünnitajaid on kõige enam Hispaanias ja Kreekas, kus nende osakaal on üle 8%. Eestis, Lätis, Poolas ja Leedus jääb see näitaja aga alla 1%. Statistika järgi sünnitas 2017. aastal 126 eestlannat esimese lapse, olles vanem kui 40 aastat. Kümme Eesti naist sai sellega hakkama 45-49-aastaselt. Üle 50-aastaseid esmasünnitajaid meil selle aasta sees ei olnud. Kogu Euroopa peale oli neid kokku aga ligi 1000, kusjuures kolmandik neist elab Itaalias.