EL hoiatab Ungarit Vene koroonavaktsiini kasutamise eest

 (78)
VAKTSINERIMINE
VaktsineerimineFoto: Priit Simson

Ungari plaan importida ja kasutada Venemaa kooronavaktsiini Sputnik V tekitab muret ohutuse pärast ja võib kahjustada usaldust potentsiaalse vaktsineerimise vastu, teatas Euroopa Komisjon, avades uue rinde konfliktis Budapestiga.

Ungari kavatseb läbi viia Vene vaktsiini katsetused ja võib-olla seda tootma hakata, mis oleks Euroopa Liidu liikmesriigilt ootamatu samm ja suurendaks hõõrumist Brüsseliga, vahendab Reuters.

„Tekib küsimus, kas liikmesriik tahab manustada oma kodanikele vaktsiini, mida EMA ei ole kontrollinud,” kommenteeris Euroopa Komisjoni pressiesindaja.

Euroopa Liidu reeglite järgi peaks Sputnik V kasutamiseks loa andma EMA ehk Euroopa Ravimiamet, enne kui seda saaks turustada Euroopa Liidu 27 liikmesriigis, teatas EMA.

„See on koht, kus kohtuvad loaandmisprotsess ja usaldus vaktsiini vastu. Kui meie kodanikud hakkavad vaktsiini ohutust kahtluse alla seadma ja see ei ole läbinud ranget teaduslikku hindamist, et tõestada selle ohutust ja tõhusust, on palju raskem piisavat osa elanikkonnast vaktsineerida,” lisas Euroopa Komisjoni esindaja.

Hiljutine 8000 inimese küsitlus USA-s ja Suurbritannias näitas, et ennast laseks Covid-19 vastu kindlasti vaktsineerida vähem inimesi, kui on 55% elanikkonnast, mida on teadlaste hinnangul vaja niinimetatud karjaimmuunsuse tekitamiseks.

Seotud lood:

Ekspertide sõnul mängivad usalduse õõnestamises vaktsiinide tõhususe vastu keskset rolli valeinformatsioon ja inimeste arvates nõrk ohutuskontroll.

Ungari peaministri Viktor Orbáni valitsus on teatanud, et kavatseb Sputnik V-d katsetada ja seda litsentsi alusel tootma hakata ning juba sel nädalal pidi Ungari importima väikese arvu doose, mis peaks viima suurema impordi ja masstootmiseni Ungaris järgmisel aastal, kui vaktsiin osutub ohutuks ja efektiivseks.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!