Ekspert: Kesk-Aasiat ähvardab aina tõsisemalt konflikt vee pärast

 (17)
Tadžikistan
Foto: Amir Issajev, RIA Novosti

USA mõttekoja Freedom House Kesk-Aasia ekspert Nate Schenkkan ütles usutluses Eesti Päevalehele, et regiooni võib ähvardada konflikt vee pärast.

“Vesi on tõsine tüliõun, sest riikide veeressurss on omavahel tihedalt seotud,” märkis Schenkkan. “Kesk-Aasia riikide vahel on üldse palju tüliküsimusi, eriti Kõrgõzstani, Usbekistani ja Tadžikistani vahel.”

Usbekistani põllumajandust veega varustavate jõgede ülemjooksud asuvad nimelt Türkmenistanis ja Kõrgõzstanis. “Tadžikistani president Emomali Rahmon on pikka aega rääkinud Roguni tammi ehitamisest, et toetada riigi põllumajandust ja eksportida energiat Afganistani ja Pakistani. Usbekid väidavad, et tamm hävitaks nende põllumajanduse,” sõnas ekspert. “Õnneks arvatakse, et Tadžikistan pole võimeline üksinda tammi valmis ehitama.”

Samal ajal organisatsioonid nagu Maailmapank ja IMF, kes võiksid tammi ehitamisel riiki aidata, ei kavatse seda teha. “Mitte üksnes Usbekistanile tehtava kahju pärast, vaid ka sellepärast, et usutakse, et Tadžikistani valitsus varastaks kogu raha ära,” selgitas ta.