Ekspeaminister: Lätis ei ole tõelisi oligarhe

 (3)
Aigars Kalvītis
Reuters/Scanpix

Lätis ei ole tõelisi oligarhe, kes vastaksid Venemaalt laenatud definitsioonile, kuid vähemalt 10 inimesel on hoovad riigis toimuvate protsesside mõjutamiseks, ütles endine peaminister ja konservatiivse Rahvapartei kauaaegne liige Aigars Kalvītis usutluses BNSile.

Tema sõnul peaks oligarh Venemaalt laenatud määratluse järgi olema isik, kes on koondanud enda kätte poliitilise, majandus- ja meediavõimu.

Kalvītis on seisukohal, et Lätis oligarhideks nimetatud Rahvapartei asutaja Andris Šķēle , Läti Esimese Partei/Läti Tee esimees Ainārs Šlesers ning pikaaegne Ventspilsi linnapea ja Roheliste ja Talurahva Liidu (ZZS) mõjukas liige Aivars Lembergs sellele definitsioonile ei vasta.

"Minu arvates Lätis tõelisi oligarhe ei ole. Siin ei ole ühte inimest, kes suudaks kontrollida absoluutselt kõiki protsesse," ütles ekspeaminister.

Üldlevinud arvamusest erinevalt ei pea Kalvītis oligarhiks ka Lembergsi, sest tal ei ole parteis sajaprotsendilist mõju.

"ZZS-is on palju erinevaid arvamusi. Sama kehtib Rahvapartei kohta, sest Šķēlel ei ole kunagi olnud absoluutset võimu partei otsuste üle."