Eestlased Odessast: võtame mütsi maha ukrainlaste julguse ees oma vabadust kaitsta

 (52)
Eestlased Odessast: võtame mütsi maha ukrainlaste julguse ees oma vabadust kaitsta
Foto: Andrei Stenin, RIA Novosti

19. veebruar oli Ukrainas ärev päev, uudiseid tuli uksest ja aknast, polnud inimest kes ei rääkinuks Maidanil toimuvast ja kohutavast olukorrast terves Ukrainas, kirjutasid Odessas viibivad eestlased.

Oleme Odessas nö paguluses, kuna eelmise õhtu rong, mis meie Ukraina koju Kiievisse viima pidi, ei olnud soovituslik transpordivahend ja pileteid tagastama tõttas vaksalisse suurem osa reisijatest.

Saame pidevalt uudiseid sõpradelt Kiievist ja ka mujalt Ukrainast reaalsest olukorrast, et meie reis turvaliselt sujuks. Hommikul esimese uudisena teatati, et ühest rongist, mis Kiievisse saabus, õnneks küll mitte Odessast, leiti lõhkekehasid. Tõmbab juti üle selja küll.

Samuti eile valitsuse hoone ees inimesi peksnud Berkut, kes oli sinna kogunenud kuue bussitäie miilitsatega, tekitas korralikult kõhedust, kuna Odessas ei olnud eile hommikuks veel suuremaid meeleavaldusi ega vandaalitsemist toimunud. Õhtuks oli aga pilt vastupidine. Tänaval liikumine ei olnud soovituslik, inimesed, kellel puudus isikut tõendav dokument, peksti läbi või arreteeriti.

Kiievis peatudes kesklinna me ei külastanud. Üleeilseks oli linn suletud ja meieni jõudnud hoiatus sõpradelt, et püsiksime Kiievist võimalikult kaua eemal. Vaksalist koju saamine oleks olnud võimalik ainult jala ja tänavatel liigub nii meeleavaldajaid kui ka huligaane, kes inimesi peksavad ja tulistavad, brutaalsest Berkutist rääkimata, teadmata kadunud on üle 50 inimese, surma saanud vähemalt sama palju ja ei imesta, kui see arv väiksena on hoitud.

Meeleolu on hävituslik. Meediasse ei jõua palju toimuvat, iga hetkega läheb rahva mäss suuremaks ja kohalikud kardavad kodusõda ning kapitaalset infosulgu kogu riigis.

Öösiti suletakse ka maanteed Kiievisse, et rahva liikumist piirata. Tundub justkui aja küsimus, millal mäss üle terve Ukraina levib.

Rahva kokkuhoid on hämmastav. Sellist patriootlikkust ei ole meie noored silmad veel näinud.

Internetis leviv noore naise üleskutse Ukrainlasi aidata on südantlõhestav ja kajastab ideaalselt kohalikku meeleheidet. Paratamatult peavad miljonid inimesed igapäevaselt elatist teenima ja nii üritatakse suures hirmus, et nende appikarjeid väljapoole ei ole kuulda ja veresaun jätkub, iga päev jala tööl käia ja oma peret kaitsta. Nüüdseks juba enam kui miljonit inimest, kes Maidanile on kogunenud, iseloomustab hästi massipsühhoos. Võtame mütsi maha nende julguse ees oma vabadust kaitsta!