Leht alustab meenutusega, et kui Ahmed Abdul Qader pandi poolteist aastat tagasi Quantanamo vangilaagrist lennukile, siis palus ta endale hetke enne masinasse astumist. Mees sulges silmad ja püüdis jätta maha 13 aastat vangistust.
Qader oli tavaline 17-aastane Jeemeni teismeline, kui ta terrorikahtlustusega kinni võeti. Guantanamost lahkudes oli ta juba 30-aastane hõrenevate juustega mees, kes pidi uut elu alustama Eestis - riigis, millest ta polnud eales ennem kuulnud.
Päev hiljem oligi ta Eesti riigi poolt antud tagasihoidlikus Tallinna korteris, kuid minevik ei tahtnud kuidagi meelest minna.
"Iga pahandus, kuhu ma nüüd satun - isegi aus viga - saab olema sadu kordi hullem, kui mõni normaalne inimene seda teeks," püüab Qader endas avastatud paradoksi selgitada.
"Ma mõtlesin veel peale kahte kuud vabanemist, et küll ma saan normaalseks. Aga ma ei suuda tavaelu elada. Ma püüan, aga osa minust oleks nagu endiselt Guantanamos," rääkis mees lehele.
13 aastat vangistus
Ajakirjaniku sõnul vestlesid nad Qaderiga sel kevadel mehe korteris, jalutades läbi vanalinna ning sõites bussiga Eesti islamikeskusesse.
Qader avaldas sügavat tänu Eestile, kes andis talle elukoha, tervisekindlustuse, keelekursused, väikese igakuise stipendiumi ja mentori, kes aitab tal igapäevaelus hakkama saada.
Reporteri sõnul naeratas mees intervjuu ajal pidevalt ja oli optimistlik, kuid muutus kurvaks rääkides enda lahutamisest perekonnast ning kaotatud noorusest ja lisas, et on solvav, kui inimesed teda terroristiks kutsuvad. Seda tundvat ta nii kaaskodanike, politsei kui ka tööandjate poolt.
"13 aastat minu elust läks raisku ja mitte seepärast, et ma oleks midagi teinud," rääkis ta. "Vaid seepärast, et minu ümber läks midagi mädaks ja mina sain süü kaela."
Siinkohal meenutabki leht, et Qader vahistati 2002. aastal koos tosina araablasega ühes Pakistani külalistemajas. Tol ööl tehti piirkonnas veel mitmesse külalistemajja reide ning saadi kätte ka prominentne terrorismi eest tagaotsitav Abu Zubaydah.
Politsei väitiski, et nii nn Qaderi majas kui ka Zubaydahi majas peitsid ennast Al-Qaida liikmed. Samas tõendid, mida esitati Qaderi majas viibinute kohta, kus väitsid end olevat kõigest religioossed õpilased, olid "õhemad".