Eesti ekspert: nii USA valimisi tabanud küberrünne kui ameeriklaste jõuline reaktsioon on enneolematu

 (66)

Küberturvalisuse ekspert Lauri Almann rääkis teisipäeval Delfi TV-s, et nii USA valimissüsteemi häkkimiskatsed kui USA reaktsioon sellele on pretsedenditu.

"Täna on USA teinud kaks pretsedenditut asja, mida kübersõjas mitte kunagi varem pole tehtud," ütles Almann. "Esiteks on tehtud väga selge attribution ehk ründe omistamine. Sellist küberrünnete avalikku omistamist konkreetsele riigile - antud juhul Venemaale - luureagentuuride poolt ei ole tegelikult kunagi tehtud. Nii jõuliselt on seda tehtud esimest korda." Allmann viitas, et sellise info saamiseks pidid USA eriteenistused oma korda vastase suunas omakorda aktiivseid operatsioone ehk küberrünnakuid korraldama. Ja sellega asi ei piirdu.

"USA on saatnud omakorda Venemaale väga selge sõnumi, et kui Venemaa üritab küberrünnet USA valimissüsteemi vastu, siis tänaseks on üle võetud vastavad positsioonid [Venemaa] energiavõrgus, igasugustes muudes infrastruktuuri ettevõtetes ja asutustes, muu hulgas ka Kremlis," märkis Almann. "Et vajadusel antakse vastulöök. Midagi nii konkreetset ei ole ma varem kunagi näinud. Selles mõttes on tegu ajaloolise hetkega."