Dissident Bukovski tahtis Gorbatšovi Londonis vahistada lasta

 (6)
Dissident Bukovski tahtis Gorbatšovi Londonis vahistada lasta
RIANovosti

Kirjanik ja õpetlane Vladimir Bukovski, kes saadeti omal ajal nõukogudevastase agitatsiooni eest Nõukogude Liidust välja, nõudis Mihhail Gorbatšovi arreteerimist Nõukogude Liidu juhtimise ajal toime pandud kuritegude eest.

Bukovski pöördus kolmapäeval Inglismaal Westminsteri rahukohtusse nõudmisega Gorbatšov arreteerida. Bukovski süüdistab Gorbatšovi muuhulgas Tbilisi, Baku ja Vilniuse nõukogudevastaste meeleavalduste vastu vägivalla kasutamiseks käsu andmises, teatab venekeelne väljaanne RFI. Gorbatšovi isiklik süü nende meeleavalduste vastu jõu kasutamises, mille tagajärjel hukkus üle 100 inimese, pole väljaande teatel siiski tõestatud, vahendab Lenta.ru.

Kohus lükkas Bukovski nõudmise tagasi. Kohtunik otsustas, et Gorbatšov viibib Suurbritannias ametlikel põhjustel ja kavatseb kohtuda peaminister David Cameroniga, mis tähendab, et Nõukogude Liidu endine president on puutumatu.

Bukovski kinnitab, et tema andmetel viibib Gorbatšov praegu Londonis eravisiidil, sest ei ole üheski riiklikus ametis ja ei saa Venemaad esindada. Dissident kavatseb Westminsteri kohtu otsuse edasi kaevata.

Bukovski saadeti Nõukogude Liidust välja vahetusena Tšiili revolutsionääri Luis Corvaláni vastu 1976. aastal. Kuni selle ajani oli ta istunud vangilaagrites ja psühhiaatriahaiglates kokku 12 aastat. 2008. aastal tahtis Bukovski osa võtta Venemaa presidendivalimistest, kuid keskvalimiskomisjon teda kandidaadiks ei registreerinud. Bukovski on üks tuntumaid nõukogude dissidente koos Andrei Sahharovi ja Aleksandr Solženitsõniga.