CIA boss käis juute Iraani ründamise eest hoiatamas

 (27)
CIA boss käis juute Iraani ründamise eest hoiatamas
AP/Scanpix

USA luure keskagentuuri CIA ülem Leon Panetta saadeti salajasele lähetusele Iisraeli, et veenda sealseid võimumehi mitte sooritama üllatusrünnakut Iraani vastu ilma USA administratsioonile teatamata.

Kolmapäeval selgus, et Panetta sõitis Iisraeli kaks nädalat tagasi. Tema sõidu eesmärk oli saada peaminister Benjamin Netanyahult ja kaitseminister Ehud Barakilt kinnitus selle kohta, et nende uus käremeelne valitsus ei ründa Iraani ilma Washingtoni teavitamata, vahendab The Times.

Kardetakse, et Netanyahu võib rünnata Iraani tuumaobjekte samamoodi, nagu Iisrael ründas Saddam Husseini Osiraki tuumareaktorit 1981. aastal. Iisrael on selleks ka ettevalmistusi teinud. Toimunud on suuremahulised lennuväeõppused ja suveks on plaanitud ajaloo suurimad tsiviilkaitseõppused. Iisraeli juhid ütlesid väidetavalt Panettale, et ei kavatse USA-d Iraani teemal üllatada.

Netanyahu sõidab sel nädalavahetusel Washingtoni. Ta kohtub riigisekretär Hillary Clintoni ja president Barack Obamaga, keda üritab veenda karmimate meetmete vajalikkuses Iraani vastu tegutsemisel. Obama soovib aga suhete soojendamist Iraaniga, kuid president Mahmud Ahmadinejad on sellesse külmalt suhtunud.