Cheney külastab Kaukaasiat, Ukrainat ja Itaaliat

 (8)
Dick Cheney
Reuters/Scanpix

USA asepresident Dick Cheney sõidab teisipäeval nelja riiki hõlmavale ringreisile, mille eesmärk on toetada liitlasi Gruusiat ja Ukrainat ning arutada energiaküsimusi ning Venemaa energiamonopoli kõigutamist.

Cheney on kõrgeim USA ametiisik, kes pärast Venemaa ja Gruusia vahelist sõda Tbilisit külastab, vahendab AFP.

Cheney rahvusliku julgeoleku nõunik John Hannah ütles enne reisi algust, et Cheneyl on selle piirkonna sõpradele tugev toetussõnum. Cheney külastab Aserbaidžaani, Gruusiat, Ukrainat ja Itaaliat.

Cheney saabub kolmapäeval Bakuusse, kus peab kõnelusi president İlham Əliyevi ja energiasektori esindajatega. Aserbaidžaani naftatarned läände said Vene-Gruusia konflikti ajal mõningal määral häiritud.

Aserbaidžaanist suundub USA asepresident neljapäeval Tbilisisse, kus kohtub Gruusia presidendi Mihheil Saakašviliga.

Edasi sõidab Cheney Ukrainasse, kus neljapäeval ja reedel peetakse kõnelusi president Viktor Juštšenkoga.

Ringreisi viimane peatuskoht on Itaalia, kus Cheney esineb Como järve ääres julgeoleku- ja luurefoorumil ning kohtub riigijuhtidega, teiste hulgas Türgi peaministri Recep Tayyip Erdoğaniga, ja energiasektori tegelastega.

Comost suundub Cheney Rooma, kus kohtub Itaalia peaministri Silvio Berlusconiga.

Üks USA vanemametnik ütles eelmisel nädalal, et Venemaa sõjategevus Gruusias on teravalt päevakorda toonud Nabucco gaasitoru küsimuse, mille kaudu transporditaks maagaasi Türgist Austriasse.