Buenos Aireses kuulutati kuumalaine tõttu välja eriolukord

 (10)
Buenos Aireses kuulutati kuumalaine tõttu välja eriolukord
Foto: Victor R. Caivano, AP

Argentina pealinna Buenos Airese võimud kuulutasid kuumalaine tõttu, milles keskmine temperatuur ulatub 36 kraadini Celsiuse järgi, välja erakorralise olukorra.

Avaliku sektori töölistel kästi esmaspäeval koju jääda, et elektrienergiat säästa, vahendab BBC News.

Pühapäeva õhtul saavutas elektritarbimine puhkepäeva rekordi, sest kõik ventilaatorid ja õhukonditsioneerid töötasid täisvõimsusel.

Kuumalaine on väidetavalt viimase 40 aasta kõige hullem.

Kogu Argentinas on probleemiks elektrikatkestused ja veepuudus, mille tõttu on nõrgema tervisega kodanikke haiglasse sattunud. Kuumalaine tõttu on teadetekohaselt surnud kolm inimest. Mõned on olnud ilma vee ja elektrita kuni 14 päeva, vahendab Euronews.

„Ilma veeta on see väljakannatamatu,“ seletas üks mees. „Ei saa elada. Kümnendast korrusest kõrgemal tekib 48 tunniga surmalõks. Kui paistab päike ja sooja on 38 või 39 kraadi – nagu nad ütlevad – hakkavad tuletõrjujad laipu alla tooma.“

Teine mees kutsus kommunaalteenuste firmasid ja valitsust üles tegutsema hakkama.

„See on häbiasi, on esimene asi, mis pähe tuleb,“ ütles mees. „See on häbiasi. Asi on nii, et inimestega ei tohiks mängida. Ma räägin elektrifirmadest, poliitikutest, kõigest. Ma olen väga vihane.“

Inimesed protsesteerivad Buenos Airese tänavatel, avaldades pahameelt selle üle, et riigi elektrivõrku ei ole uuendatud, et see sellistes olukordades vastu peaks.

Argentina planeerimise ja avalike teenuste minister Julio De Vido kutsus kommunaalteenuste firmasid Edenori ja Edesuri üles võtma sotsiaalne vastutus elektriga varustamise taastamise eest.

„Erakordsete temperatuuride juures viimastel päevadel, ennenägematu kuumalaine ajal, ei ole firmad olnud (Argentina) tööstusliku arengu ja kasvu kõrgusel,“ ütles De Vido. „Sanktsioonid karmistuvad iga minutiga, kui nad ei tee, mida peavad tegema, ja see on oma ülesannete täitmine.“

Argentina valitsus on süüdistanud elektrikatkestustes Edenori ja Edesuri ning ähvardanud firmad riigistada.