Briti vägesid ründas USA “kauboipiloot”

 (19)
A10
Reuters/Scanpix

Iraagis “sõbraliku tule” all haavata saanud Briti sõdurite sõnul ründas nende konvoid USA lennuk. Üks haavatu nimetas ameerika pilooti “kauboiks”, kes inimeludest ei hooli, teatas ajaleht Times esmaspäeval.

Ellujäänute ütlused Timesile ühtisid Briti meedia varasemate teadetega, et Briti soomuskolonni Basra linnast lõuna pool ründas Ühendriikide “tankipurustaja”-lennuk A10.

Tulistamises hukkus üks briti sõdur ja viis sai haavata.

Briti võimud teatasid laupäeval, et jätkavad juhtunu uurimist.

“Kas tõesti kõrgtehnoloogiline A10 ei saa kasutada soojusseadmeid ega suuda kindlaks teha, kas tank on sõbra või vaenlase oma. See on naeruväärt,” ütles allohvitser Steven Gerrard Timesile oma haiglavoodist hospidalilaeval RFA Argus.

Gerrardi sõnul lähenes tema kolonn parajasti valgeid lippe lehvitavate iraagi tsiviilisikute rühmale, kui lennuk neid ründas.

“Seal oli üks napilt 12-aastane poiss. Ta polnud rohkem kui 20 meetri kaugusel, kui jänki tule avas. Ta ei hoolinud absoluutselt inimeludest. Ma arvan, et ta oli kauboi,” ütles Gerrard.

Gerrardi sõnul lendas USA lennuk Briti kolonnist kaks korda üle ja oli vähem kui 500 meetri kaugusel, kui piloot tule avas.

“Meie tunneme sõbralikud masinad ära 1.500 meetri kauguselt,” väitis ta.

Timesi andmeil süttisid viiest Scimitari kergetankist koosnenud kolonni kaks esimest tanki põlema ja üks meeskonnaliige ei pääsenud põgenema.

Briti väed on seni Iraagis kaotanud 24 sõjaväelast, neist viis lahingus, 14 õnnetustes ja viis “sõbraliku tule” all.