Briti leiboristid said valimistel hävitavalt lüüa

 (33)
Gordon Brown
Reuters/Scanpix

Peaminister Gordon Browni juhitud Suurbritannia leiboristid said kohalikel valimistel viimase 40 aasta halvima tulemuse.

BBC uurimuse järgi said leiboristid Inglismaal ja Walesis 24 protsenti häältest, samal ajal kui konservatiivid 44 ja liberaaldemokraadid 25 protsenti.

Praeguseks on leiboristlik partei kohalikes esinduskogudes kaotanud 280 kohta.

Suurim tähelepanu on pööratud Londoni linnapea valimistele, kus konservatiivide Boris Johnson üritab võita leiboristide Ken Livingstone’i. Kui 22 protsenti häältest oli loetud, juhtis Johnson kümnes neljateistkümnest valimisringkonnast.

Browni sõnul on need olnud tõeliselt halvad valimised ja valitsusel on sellest palju õppida. Ebaedus süüdistas ta halbu majandustingimusi ja ütles, et valitsuse poolt kasutusele võetud abinõude tagajärjed hakkavad ilmnema alles mõne kuu pärast.

Konservatiivide liidri David Cameroni sõnul on see nende parteile suur hetk.BBC analüütikute hinnangul on leiboristid kõige rohkem kaotanud just oma traditsiooniliselt edukates piirkondades.

Leiboristide esindaja Geoff Hooni sõnul pole siiski tegemist kriisiga ning valitsuse stabiilsust valimiskaotus ei kõiguta.

Liberaaldemokraatide liider Nick Clegg rõõmustas, et mõne kuu tagusest 13-protsendilisest toetusest on nüüdseks saanud 25-protsendiline, kusjuures kohti on ära võetud nii leiboristidelt kui konservatiividelt.