Briti kindrali tõlk osutus Iraani spiooniks

 (17)
Briti kindrali tõlk osutus Iraani spiooniks
Internet

Suurbritannia armee kapral Daniel James, kes töötas Afganistanis koalitsioonivägesid juhtinud kindrali tõlgina, mõisteti süüdi spioneerimises Iraani heaks.

45-aastane James tabati rea kodeeritud e-kirjade saatmiselt Iraani kontaktisikule, vahendab Sky News.

Jamesi töö Lõuna-Afganistani rahvusvaheliste vägede ülema kindral David Richardsi tõlgina andis talle ligipääsu NATO missiooni Kabulis kõrgeimale juhtkonnale.

Prokuröride sõnul usuvad kõrgemad luureohvitserid, et Jamesi tegevus oleks võinud maksta Briti sõdurite elusid ja isegi ohustada Suurbritannia julgeolekut.

Endine salsatantsuõpetaja ja klubiomanik on eitanud spiooniks olemist ja väidab, et ta on endiselt lojaalne sõdur.

Brightonis elav James on sündinud Iraanis, kuid kolis teismelisena Suurbritanniasse. Tal on väidetavalt 25 000 naela (570 000 krooni) eest võlgu ja elamuasemelaenud nelja Brightoni korteri peale.

Jamesi kirjeldati kui peenutsevat fantasööri, kes nimetas ennast „kindral Jamesiks” ja väitis, et teda ei edutata rassismi ja kadeduse tõttu.

Süüdistajate sõnul hakkas James sünnimaa Iraani heaks tööle 2006. aasta lõpus.

Pärast kohtumist augustis Iraani kolonel Mohammad Hossein Heydariga hakkas tõlk talle saatma kodeeritud e-kirju, milles öeldi: „Olen teie teenistuses.”

Kohtunikud kaaluvad veel teist süüdistust, mis on seotud Jamesi valduses olnud salajasi dokumente sisaldanud mälupulgaga, ning kolmandat avalikus ametis ebasobiva käitumise kohta.