Briti kindral: NATO riskib tuumasõjaga Venemaaga lähema aasta sees

 (297)
Briti kindral: NATO riskib tuumasõjaga Venemaaga lähema aasta sees
Sir Richard ShirreffFoto: Xinhua, Sipa USA

NATO riskib tuumasõjaga Venemaaga lähema aasta sees, kui ei suurenda oma kaitsevõimet Balti riikides, ütles aastatel 2011-2014 NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja asetäitja olnud kindral Sir Richard Shirreff.

Shirreff ütles, et rünnak NATO liikmete Eesti, Leedu või Läti vastu on tõsine võimalus ning lääs peab tegutsema kohe, et vältida potentsiaalset katastroofi, vahendab The Independent.

Shirreff on kirjutanud fiktsioonil põhineva raamatu „2017: War with Russia“ („2017: Sõda Venemaaga“). Kindral ütles aga BBC Radio 4 saatele „Today“, et sündmused, mida ta seal kirjeldab, on täiesti võimalikud.

„Kõhedust tekitav tõsiasi on see, et kuna Venemaa kaitsevõime igasse aspekti on sisse ehitatud tuumamõtlemine ja -võimekus, oleks see tuumasõda,“ ütles Shirreff. „Me peame otsustama president Putini üle tema tegude, mitte sõnade järgi. Ta on Gruusiasse sisse tunginud, ta on Krimmi sisse tunginud, ta on Ukrainasse sisse tunginud. Ta on kasutanud jõudu ja sellest puhtalt pääsenud. Pingete perioodil on rünnak Balti riikide vastu… täiesti mõeldav.“

Shirreff ütles, et Putinit meelitaks Balti riikidesse sisse tungima ettekujutus NATO nõrkusest, ning ta ennustas, et nagu Krimmis esitaks Venemaa president oma tegevust venekeelse vähemuse kaitsmisena nendes riikides.

Shirreffi sõnul peab NATO iga agressori jaoks lati piisavalt kõrgele tõstma, et öelda, et asi ei ole riski väärt.

„Ma väidaksin, et latt ei ole hetkel piisavalt kõrgel,“ lisas Shirreff.