Lunavaraks nimetatakse viiruseid, mis lukustavad arvutis leiduvad andmed ning nõuavad nende lahtilukustamise eest lunaraha. Need on küberkurjategijate hulgas viimastel aastatel populaarseks muutunud, sest võimaldavad oluliste ja varundamata andmete krüpteerimise korral teenida kiiresti suure hulga raha.
Viimastel päevadel plahvatuslikult levima hakanud lunavara hüüdnimega WannaCry on aga rahvusvaheliselt põhjustamas erakordselt palju pahandust. Tarkvaraturvalisusega tegeleva ettevõtte Kaspersky analüütiku Costin Raiu sõnul on ettevõte tuvastanud 74 riigis 45 000 rünnakut ja number aina kasvab.
Eelkõige tunduvad sihtmärgiks olevat ettevõtted ja organisatsioonid, kus ei ole paigatud Windowsi turvaauku, mille Microsoft parandas juba märtsi keskel.
Ehk kõige võikamalt on pihta saamas Suurbritanna tervishoiusüsteem, kus arvutiviirus levib teadaolevalt niivõrd põhjalikult, et mitmete haiglate arvutisüsteemid tõrguvad peaaegu täielikult. Näiteks ei olevat mõnedes haiglates isegi võimalik kasutada telefone, vahendab The Telegraph. Teistes haiglates olevat arvutid meelega internetist lahti lülitatud, et proovida viiruse levikut peatada. Samuti peavad IT-süsteemideta hakkama saama osad perearstid, mistõttu ei saa nad ligi ka patsientide terviseandmetele.
Tugevasti olevat rünnakus pihta saanud ka kullerteenuse Fedex USA haru, Hispaania telekomifirma Telefónica ja teised suurettevõtted.
Briti turvaekspert Kevin Beaumont (kes oli aprilli keskel ennustanud, et sedasorti laia levikuga küberrünnak on lähenemas) ütleb, et rünnaku jätkumist võib oodata vähemalt terve nädalavahetuse vältel.
Võimalik, et Briti tervishoiusüsteem sattus erilise löögi alla just seetõttu, et väidetavalt kasutab umbes 90% sellest endiselt igivana operatsioonisüsteemi Windows XP, mille turvaauke Microsoft enam ei paranda. Aprillis sai otsa ka Windows Vista eluaeg, kuid vähemalt käesoleva turvaaugu jõudis Microsoft selles operatsioonisüsteemis ära parandada.
Riigi infosüsteemide amet (RIA): Eestis ei ole veel WannaCry levikut näha