Brasiilia presidendi endine personaliülem mõisteti süüdi riigi raha eest häälte ostmises parlamendis

 (1)
Brasiilia presidendi endine personaliülem mõisteti süüdi riigi raha eest häälte ostmises parlamendis
Lula ja DirceuAFP/Scanpix

Brasiilia ülemkohus mõistis aastatel 2003-2005 endise presidendi Luiz Inácio Lula da Silva personaliülemana töötanud José Dirceu süüdi korruptsioonis. Dirceud süüdistati riigi raha kasutamises opositsiooni toetuse ostmiseks parlamendis.

Süüdi mõisteti ka endise presidendi tööliste partei endine esimees José Genoino ja partei varahoidja Delúbio Soares, vahendab BBC News.

Dirceu on endine vasakpoolne mässuline, kes võitles 1970. aastatel Brasiilia sõjaväelise valitsuse vastu ning saadeti lõpuks välja Kuubasse. Ta väidab, et süüdistused fabritseerisid parempoolne meedia ja poliitikud president Lula valitsuse kukutamiseks.

Skandaal on saanud Brasiilias tuntuks nime all Mensalão (Kuumakse).

Keskse süüdistuse järgi maksti kongressi liikmetele ebaseaduslikult raha, et nad toetaksid otsustavatel hääletustel valitsuse ettepanekuid.

37 süüalusega kohtuasja peetakse testiks Brasiilia võimele poliitikuid korruptsiooni eest vastutusele võtta.

Osa süüalustest, kelle hulgas on poliitikuid ja ärimehi, väidab, et skandaali kasutavad ära opositsioon ja osa meediast. Nende sõnul oli skeem lihtsalt üks viis valimiskampaania võlgu tagasi maksta, mis on Brasiilia poliitikas tavaline, kuigi ebaseaduslik.

Lula ei ole kohtuasjaga otseselt seotud ning on väitnud, et ei teadnud skeemist midagi. Lula lahkus ametist 2010. aastal väga kõrgete toetusreitingutega ja on endiselt populaarne figuur Brasiilia poliitikaelus.