Bloomberg: Putin ütles, et pakkus Trumpile referendumi korraldamist Ida-Ukrainas

 (167)
Bloomberg: Putin ütles, et pakkus Trumpile referendumi korraldamist Ida-Ukrainas
Foto: Sergei Karpuhhin, AP

Venemaa president Vladimir Putin ütles Vene diplomaatidele, et tegi USA riigipeale Donald Trumpile Helsingi tippkohtumisel ettepaneku korraldada referendum Ida-Ukraina konflikti lahendamiseks, kuid lepiti kokku, et plaani ei avalikustata, et Trump saaks seda kaaluda, teatasid kaks inimest, kes eile Putini kinniste uste taga peetud kõnet kuulsid, Bloombergile.

Putin rääkis sellest konverentsil Vene suursaadikute ja välisministeeriumi ametnikega eile Moskvas, teatasid Bloombergi allikad. Üks neist ütles, et Trump palus Putinit mitte puudutada referendumi ideed tippkohtumise pressikonverentsil, et tal oleks aega seda kaaluda.

Putini ettepanek oleks korraldada referendum rahvusvahelise egiidi all separatistlike territooriumide elanike hulgas nende staatuse kohta, teatasid allikad.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov keeldus kommenteerimast detaile selle kohta, mida Putin tippkohtumisel Ukraina kohta ütles, kuid teatas, et arutati mõningaid uusi ideid ja nendega töötatakse.

Seotud lood:

Trump nimetas eile Twitteris tippkohtumist suureks eduks ja viitas ka Ukrainale teemade hulgas, mida arutati.

Putini ettepanek tekitab kindlasti ärevust Ukrainas pärast seda, kui Trump näis eelmisel nädalal jätvat lahtiseks võimaluse tunnustada Krimmi annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal.

Putin viitas Krimmis 2014. aastal toimunud rahvusvaheliselt tunnustamata referendumile Helsingi pressikonverentsil. „Me usume, et korraldasime referendumi ranges vastavuses rahvusvahelise õigusega,” ütles Putin. „See juhtum on Venemaa jaoks lõpetatud.”

Niinimetatud Donetski ja Luganski rahvavabariikide juhid korraldasid 2014. aasta mais samuti referendumid, misjärel kuulutati välja iseseisvus. USA ja Euroopa Liit kuulutasid need referendumid ebaseaduslikeks ja Ukraina farsiks. Venemaa teatas tollal, et „austab” referendumeid, kus tulemuseks teatati 96 protsenti iseseisvuse poolt.