BLOGI | Otsustatud: britid saavad Brexitiga ajapikendust vähemalt 12. aprillini

 (91)
BLOGI | Otsustatud: britid saavad Brexitiga ajapikendust vähemalt 12. aprillini
Theresa May on sattunud Jean-Claude Junckeri embusseFoto: AP

Täna ja homme toimub Brüsselis Euroopa Ülemkogu, mille põhiteemaks on järjekordselt tõusnud Brexit. Seekord aga tulevad britid kohtumisele palvega lahkumine ikkagi edasi lükata.

Briti parlament on Theresa May lahkumisleppe kaks korda maha hääletanud ja keeldus sel nädalal lepet uuesti hääletusele panemast. Kuna lahkumine peaks toimuma juba 29. märtsil, tuleb leppida kaootilise lahkumisega või Brexit ametlikult edasi lükata. Euroopa Komisjonis ja paljudes Euroopa pealinnades arvatakse, et ajapikendus võiks kesta vähemalt selle aasta lõpuni, mis annaks brittidele vaidlemiseks lisaruumi. Siis tuleks Suurbritannial mais osaleda ka eurovalimistel, kuna riik jääb lahkumiseni EL-i täieõiguslikuks liikmeks.

May aga palus eile ülemkogu eesistujale Donald Tuskile saadetud kirjas ajapikendust ainult 30. juunini ja ütles, et eurovalimistel osalemist ta ei soovi. Kui britid eurovalimistel ei osale, on see ajapikendus üldse viimane võimalus leppega lahkuda: menüüsse jääb siis vaid kaootiline Brexit või Brexiti tühistamine.

Seotud lood:

Nüüd on alanud närvide mäng, kus May pakutud ajapikenduse tagasilükkamiseks piisab ühe riigi vastuhäälest. Eelkõige on vastuseisu väljendanud Prantsusmaa. Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker ütles, et tema hinnangul sel nädalal ajapikenduse kohta otsust ei tule. Tusk lisas, et ajapikendusega võib leppida, ent vaid juhul, kui Briti parlament leppe tuleval nädalal kinnitab. Otsustav sõna on aga 27 liikmesriigil, nende seas Eestil.

Euroopa tippkohtumine ja Brexit
Tusk: otsus on kinnitatud ja nüüd küsitakse Maylt, mis ta sellest ka arvab. https://twitter.com/eucopresident/status/1108855848200257536
Otsuse mustandite kirjutamine nägi välja selline. https://twitter.com/DTzantchev/status/1108807850397261826
Kokkuvõtteks: May ei saanud seda, mida tahtis, aga pääses hullemast. Britid on samasuguse valiku ees kui enne: May lepe, karm Brexit või (mis kõige tõenäolisem) uus ajapikendus.
Õhtu kõige valusam anekdoot leitud, paraku tõlkimatu. https://twitter.com/spink_jonathan/status/1108805268371111938
Lõpuks ometi leiti kompromiss, mis peaks kõlama niimoodi. Ametikult pole seda veel siiski kinnitatud. a) kui Brexiti-lepe järgmisel nädalal Briti parlamendis heaks kiidetakse, siis pikendatakse lahkumistähtaega 22. maini. b) kui mitte, siis kehtib ajapikendus ainult 12. aprillini. See jätab alles võimaluse, et britid siiski korraldavad eurovalimised ja paluvad uut ajapikendust. Katastroof taas ära hoitud! Ainult et kardetavasti oleme 12. aprillil umbes sama targad kui praegu.
Tegelikult tahtsid Euroopa Komisjon ja Saksamaa-Prantsusmaa sugused suured liikmesriigid seekord rääkida peamiselt Hiinast ja majandusest. Aga läks nagu arvati..
Blogi jätkub vähemasti südaööni, jääme lootma, et midagi ka selgub.
Liidrid teevad pausi ja jätkavad vaidlemist õhtusöögil. Laual on mitu erinevat kuupäeva, lahendatud pole ka küsimus, kas ajapikendusele seatakse tingimused või mitte...
Levib veel mitmeid kuulujutte, aga kindel on vaid see, et vaieldakse ajapikenduse kuupäeva ja sellega kaasnevate võimalike tingimuste üle.
Viimased kõlakad: EL on valmis Mayle pakkuma üheksakuulise ajapikenduse, kui tema lepe parlamendis uuesti läbi kukub.... ehk siis sama idee, mida nad juba varem kõige õigemaks pidasid.
Iiri meediale on vahepeal lekitatud, et kohtumise esialgset teksti tehakse ringi ja jutt ei käi enam 22. mai lahkumistähtajast. https://twitter.com/tconnellyRTE/status/1108800898027929602
Pressikonverentsid peaksid juba algama, aga kohtumine läheb üle ettenähtud aja... May soovib kindlasti, et talle antaks ajapikendus ühegi tingimuseta. Kui ta peaks selle saama, on praeguses olukorras omaette võit seegi.
Lisaks öeldakse lekkinud töödokumendis, et brittidele antud ajapikendus jääb viimaseks - kuna nad ise ütlevad, et ei taha eurovalimisi. Seega jäävad valikusse kas leppeta lahkumine, May leppega lahkumine või üldse mitte mingit lahkumist. Ja valik peaks selguma kahe kuu jooksul.
Maylt olevat ka korduvalt küsitud, mida ta siis teeb, kui lepet ikkagi parlamendis heaks ei kiideta, aga May ei osanud midagi vastata.
Buzzfeedi ajakirjaniku teatel tahetakse Mayle anda veel lühem armuaeg kui see, mida ta palus: 22.maini. Ja sedagi alles siis, kui Briti parlament leppe heaks kiidab. Mida Briti parlament praeguse seisuga teha ei kavatse. https://twitter.com/AlbertoNardelli/status/1108769593735168002
Fotol näeb Jüri Ratast enne nõupidamise algust nõukogu eesistuja Donald Tuskiga jutlemas.
Prantsuse president Emmanuel Macron ütles, et võimalik on nii lühike kui pikk ajapikendus. Ent viimasel juhul peab Suurbritannias vahepeal toimuma "sügav poliitiline muutus". Loe: erakorralised valimised, peaministrivahetus või uus euroreferendum.
Aga mis saab siis, kui britid küsivad tõsisemat ajapikendust ja otsustavad eurovalimistel osaleda? Sellisel juhul valitakse europarlament endise korra järgi, mis tähendab meie jaoks, et Eestile jääb esialgu ikka kuus eurosaadikut, mitte seitse, nagu on planeeritud pärast Suurbritannia lahkumist. Kui britid seejärel lõpuks lahkuvad, lähtutakse kohtade ümberjagamisel valimistulemusest. See tähendab, et Eesti seitsmendaks saadikuks saab see poliitik, kes esimesena "joone alla" jäi.
Kõige varem on Brexiti-teemalisi uudiseid oodata Eesti aja järgi pärast kella 20-t. Praegu ei tea keegi, mida otsustatakse; välja arvatud juhul, kui mõni valitsusjuht on juba ette nõuks võtnud May ettepanekule veto panna. Delfile tundub praeguste signaalide põhjal, et otsustamine lükatakse lihtsalt järgmisse nädalasse. Aga seda olukorras, kus "karmi Brexitini" on juba praegu jäänud ainult nädal. Kui keegi varsti midagi ei otsusta, on just leppeta lahkumine ainuke stsenaarium, milleks on kõik tingimused täidetud. See peaks kõiki tegema põrgulikult murelikuks, aga paanikat pole märgata: ei Londonis ega Brüsselis.
Tajani: kui britid oleksid nõus Brexitist loobuma, oleksin muidugi õnnelik. Aga see on puhtalt brittide enda otsus.
Tajani: oleme näinud, et Briti parlamendis on täiesti võimalik saada hääleenamus millegi vastu hääletamiseks (nt leppeta lahkumine ja Theresa May pakutud lepe). Aga mille poolt nad on?
France 24: aga kui britid osaleksid eurovalimistel, kas see ei tekita ohtu, et europarlamendis saavad populistid veel rohkem hääli kui nad muidu saaks? Tajani: mina austan reegleid ja seda, mida valijad otsustavad.
Tajani: kas tuleb karm brexit, on brittide otsustada, aga see kahjustaks kõiki ja eriti Suurbritanniat. Mina olen optimist, usun, et lepe tuleb.
Tajani: igatahes, igasugune brittide liikmelisuse pikendamine üle europarlamendi volituste lõpu tekitab tõsiseid juriidilisi probleeme. Britid ei usu euroliitu ja nad ei taha eurovalimistel osaleda, ma austan seda.
Guardian küsib Brexiti pikendamistähtaja kohta. Tajani: see sõltub tegelikult brittide tahtest, meile tundub mõistlik, et brittide väljumine toimub enne europarlamendi viimast istungit, st juba aprillis. Aga me oleme valmis korraldama ka erakorralise istungi
Tegelikult pidi kohtumise põhiteemaks olema aga hoopis Hiina. Tajani: selge, et Hiina ei ole turumajandus, me tahame Hiinaga häid suhteid, aga nemad peavad lõpetama tehnoloogia varastamise
Algab Euroopa Parlamendi presidendi Antonio Tajani pressikonverents: ajapikendus peaks olema võimalikult lühike, see peaks lõppema enne europarlamendi valimisi
Veel julmem oli eile Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker: "Proua Mayl ei ole kellegi heakskiitu - ei oma valitsuses ega parlamendis. Kuni me ei tea, millele Suurbritannia on võimeline ütlema "jah," seni ei saa me midagi otsustada." Seetõttu arvab Juncker, et otsus ajapikenduse kohta võib tulla järgmisel nädalal - paar päeva enne "karmi Brexitit."
Euroopa liidrite kommentaarid May aadressil muutuvad järjest julmemaks. Nädala alguses võrdles Hollandi peaminister Mark Rutte teda Monty Pythoni tegelasega, kes kaotab kahevõitluse käigus kõik jäsemed, kuid teeb seejärel ettepaneku leppida viiki.
Mäluvärskenduseks: enam kui kolm kuud tagasi olime sellises seisus ja vahepeal pole midagi muutunud. See on May küsitud ajapikenduse peamine häda: miks peaks kolme kuu pärast olema midagi teisiti? https://epl.delfi.ee/news/valismaa/theresa-may-on-brexitiga-lootusetus-puntras-kuid-ta-pole-ainuke?id=84723443
May eilne avaldus, kus ta süüdistas Brexiti venimises parlamenti, ei teinud kodumaal asju kergemaks. "Kui sa üritad enda seisukohale leida parlamendiliikmete toetust, siis nende solvamine ei aita kaasa," märkis konservatiivide parlamendisaadik Mark Francois Sky Newsile.
„Olen korduvalt öelnud, et Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda on kahetsusväärne, aga peame selles olukorras mõtlema ka tulevikule," lisas Ratas. "EL-i ees on palju olulisi tähelepanu vajavaid väljakutseid majandusarengust kuni julgeolekuni. Täna ja homme on meil näiteks arutlusel suhted Hiinaga, kliimaküsimused ning samuti siseturu arendamine, mis on oluline Euroopa jõukuse ja konkurentsivõime jaoks."
Eesti peaminister Jüri Ratas läheb kohtumisele järgmiste seisukohtadega. „Eesti on alati väljendanud oma positiivset suhtumist artikkel 50 tähtaja pikendamisse," ütles Ratas Brexiti pikendamise kohta. "Siiski ootan tänaselt ülemkogult tõsist arutelu konkreetsete kuupäevade ja ka edasiste sammude kohta, mida Londonilt oodatakse. Määramatus ei saa kauem kesta. Meie ettevõtjad ja kodanikud vajavad selgust, mis saab edasi ning samuti on vaja tagada EL ja selle institutsioonide toimimine."