Bildt eitab USA-le salajase teabe lekitamist

 (14)
Bildt eitab USA-le salajase teabe lekitamist
Carl BildtFoto: Tomas Oneborg, Scanpix/SWEDEN

Rootsi välisminister Carl Bildt eitas väiteid, mis esitati pärast diplomaatilise kirjavahetuse avaldamist WikiLeaksis ja mille kohaselt ta lekitas USA-le informatsiooni salajaste koalitsiooniläbirääkimiste kohta, vahendas portaal The Local.

Tabloid Aftonbladet kirjutas reedel, et Bildt edastas 27-aastasena USA-le 1976. aastal informatsiooni kinnistel läbirääkimistel räägitu kohta. See teave saadeti edasi USA luure keskagentuurile CIA-le, väitis ajaleht, vahendab BNS.

"Ta oli hästi informeeritud. Ma teatasin kõigest, mis ta meile rääkis," ütles USA esindaja Ronald E. Woods ajalehele.

Teave sellest, milline on kolmeparteilise koalitsiooni koosseis, parteide suhtumine tuumaenergiasse ning nende suhtumine referendumisse, jõudis USA-ni enne kui rootslasteni.

Kuid Bildt lükkas reedel oma blogis ümber järeldused, mille Aftonbladet WikiLeaksi kirjavahetuse põhjal tegi.

Tema sõnul on informatsioon, mille WikiLeaksi Rootsi esindaja ajalehele üle andis, suhteliselt "banaalne" ning mitte mingil moel salajane.

Ühe dokumendi kohaselt rääkis Bildt Woodsile valitsuse tuumaenergiateemalisest kokkuleppest.

Bildt tunnistas, et informatsioon selle kohta, kuidas konservatiivne koalitsioon lahendab tuumaenergia küsimuse, on tõesti delikaatne. Kuid ta eitas, et kirjavahetus tõestab temapoolset leket USA-le.

"See, mida telegramm selle kohta ütleb, ei ole faktiliselt õige - ei ole selge, miks. Ma pakun, et saatkond moonutas seda, mida nad olid mõnes ajalehes lugenud. Igatahes oli see vale."

WikiLeaksi kirjavahetuse avaldamine ei ole üllatus. Mullu veebruaris paljastas Rootsi tabloid Expressen, et WikiLeaks kavandab Rootsi vastu laimukampaaniat, et peatada WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i väljasaatmist Rootsi.

Bildt kirjutas, et Aftonbladet oli originaaltelegrammi valesti tõlgendanud ja seda moonutanud, et see tabloidi enda tõlgendusega sobiks.