Berlusconi on CIA kohtuprotsessil tunnistaja

 (3)
Silvio Berlusconi
Reuters/Scanpix

Itaalia kohtunik otsustas täna, et peaminister Silvio Berlusconi kutsutakse tunnistajaks 26 ameeriklase ja mitme itaallase üle peetavale kohtuprotsessile, kus neid süüdistatakse terrorismis kahtlustatava röövimises.

Kohtunik Oscar Magi otsustas, et tunnistama kutsutakse ka endine peaminister Romano Prodi ja mitu kõrget ametnikku nii Berlusconi kui Prodi eelmistest valitsustest, vahendab Associated Press.

Berlusconit peetakse Egiptuse päritolu vaimuliku Osama Mustafa Hassan Nasri kadumise kohtuprotsessil peatunnistajaks, sest tema oli sel ajal 2003. aastal Itaalia peaminister.

Ka Abu Omarina tuntud Nasr rööviti Milano tänavalt USA Luure Keskagentuuri (CIA) eriprogrammi raames, mis lubab terrorismis kahtlustatavaid ühest riigist teise viia ilma avalikke seaduslikke protseduure järgimata.

CIA on keeldunud kohtuasja kommenteerimast.

Berlusconi, kes on üks USA kindlamaid liitlasi sõjas terrorismiga, on öelnud, et tema valitsus ei olnud operatsioonist teadlik ega osalenud selles.

Oma kadumise hetkel oli Nasr uurimise all rahvusvahelises terrorismis kahtlustatuna ka Itaalias.

Itaalia süüdistajate sõnul viidi Nasr USA sõjaväebaasidesse Itaalias ja Saksamaal, enne kui suunati Egiptusesse, kus teda hoiti neli aastat vangistuses, kuni vabastamiseni eelmisel aastal. Nasr väidab, et teda on vangistuse ajal piinatud.

Kõik peale ühe ameeriklasest kohtualuse on identifitseeritud kui CIA agendid.