Belgias täitus aasta ilma valitsuseta elamist

 (12)
Belgias täitus aasta ilma valitsuseta elamist
Reuters/Scanpix

Aasta täitumise puhul ilma valitsuseta elamise algusest Belgias, nimetas Euroopa Liidu nõukogu president Herman Van Rompuy poliitilist patiseisu oma kodumaal äärmiselt kahetsusväärseks. Endine peaminister ütles ajalehele De Standaard, et riik vajab kiiresti täieõiguslikku valitsust tähtsate majandusküsimuste otsustamiseks.

Belgia peaministri kohusetäitja Yves Leterme on öelnud, et valitsuskoalitsiooni moodustamiseks võib kuluda veel kolm kuud, teatab BBC News.

Leterme sai Belgia peaministriks 2009. aasta novembris pärast Van Rompuy’d, kuid astus aprillis 2010 tagasi, kui valitsuskoalitsioon lagunes.

Leterme oli peaministri kohusetäitja kuni ennetähtaegsete valimisteni juunis. Separatistlik uus flaami allianss (N-VA) sai valimistel kõige rohkem hääli. Vallooni ja flaami sotsialistid kokku said aga rohkem.

N-VA juht Bart De Wever pole koalitsiooni moodustada suutnud ja Iraagi hiljuti püstitatud maailmarekord valitsuseta elamise pikkuses on juba pikalt löödud.

„Loomulikult on see, mida me täna näeme, hale,“ ütles Van Rompuy teisipäeval De Standaardile. „Ma olen viimane, kes seda eitab.“