Belgia saatis välja viis Taani paremäärmuslast, kes kavatsesid Brüsselis koraani põletada

 (12)
Belgia saatis välja viis Taani paremäärmuslast, kes kavatsesid Brüsselis koraani põletada
Rasmus PaludanFoto: RITZAU SCANPIX, REUTERS

Belgia saatis välja viis Taani paremäärmuslast ja kehtestas neile aastase sissesõidukeelu kavatsuse eest põletada koraani Brüsseli peamiselt moslemitega asustatud piirkonnas.

Belgia asüüli ja migratsiooni riigisekretär Sammy Mahdi nimetas neid tõsiseks ohuks avalikule korrale, vahendab BBC News.

Facebooki konto järgi on kõik viis seotud Taani paremäärmusliku poliitiku Rasmus Paludaniga.

Paludan ise saadeti kolmapäeval välja Prantsusmaalt, sest oli andnud märku kavatsusest põletada koraani Pariisis.

Varem sel aastal mõisteti Paludan Taanis kuuks ajaks vangi mitmete kuritegude eest, sealhulgas islamivastaste videote postitamise eest oma erakonna Stram Kurs (Karm Kurss) sotsiaalmeediakanalitesse.

Belgia politsei kahtlustas, et viisik kavatses põletada koraani Brüsseli Molenbeek-Saint-Jeani piirkonnas, teatas kohalik meedia. Seal elab suur Maroko päritolu kogukond.

Politsei kuulas mehed üle ja andis asja edasi prokuratuurile.

„Neile anti käsk riigist kiiresti lahkuda, mida nad ka tegid,” teatas Mahdi, kes on ise Iraagi pagulase poeg. „Neil ei lubatud riigis viibida, sest need mehed kujutavad endast tõsist ohtu avalikule korrale Belgias.”

Avalduses ei mainitud Paludani nimepidi, vaid öeldi, et „veel üks mees vahistati hiljuti Prantsusmaal samal põhjusel”.

30. oktoobri postituses Facebookis teatas Paludan, et ütles Prantsuse konsulaadile Kopenhaagenis, et põletab koraani 11. novembril Pariisis Triumfikaare juures.

„Oma ühiskonnas, mis on niigi väga polariseerunud, ei vaja me inimesi, kes tulevad vihkamist levitama,” teatas Mahdi.

Augustis põletasid Paludani toetajad koraani Rootsis Malmös, mis kutsus esile vägivaldsed protestid ja kokkupõrked politseiga.