Barack Obamale saadeti kiri surmava mürgiga; osa Kapitooliumist evakueeriti

 (39)
täiendatud
Barack Obamale saadeti kiri surmava mürgiga; osa Kapitooliumist evakueeriti
AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Barack Obamale saadeti "kahtlane kiri", millel võib olla seos Mississippi vabariiklasest senaator Roger Wickerile saadetud kirjaga, mis sisaldas ritsiini, teatas CNN.

FBI ja CIA kinnitasid Barack Obamale saadetud kirja olemasolu ning teatasid, et hetkel kirja Bostoni maratoni ajal toimunud ohvriterohke terrorirünnakuga ei seostata. Kiri sisaldas ritsiini.

Uudisteagentuuride andmetel saadeti kiri Obamale teisipäeval.

Kapitooliumi politsei teatas, et kiri eemaldati ning Washingtoni Kapitooliumi Senati osast evakueeritud inimesed lubati hoonesse tagasi.

Valge maja pressisekretär Jay Carney ütles ajakirjanikele, et juhtumiga tegeleb FBI, kes uurib hetkel kirja sisu.

Teisipäeval saadeti USA senaatorile samuti ümbrik surmava mürgiga

Teisipäeva pärastlõunal avastati USA Kapitooliumi eraldi asuvas postikeskuses Washingtonis ümbrik, mis sisaldas surmavat mürki ritsiini.

Senati enamuse liidri Harry Reidi sõnul öeldi talle, et kiri oli adresseeritud Mississippi vabariiklasest senaatori Roger Wickeri büroosse. Marylandis asuv laboratoorium kinnitas ritsiini olemasolu kirjas pärast selle avastamist esialgsete proovidega kohapeal.

Kirjal oli Tennessee osariigis asuva Memphise linna postitempel ning saatja aadress puudus.

Ritsiin on üks tõhusamaid mürke üksikute inimeste tapmiseks

Ritsiin on väga mürgine aine, mida saadakse riitsinuseseemnetest. Täiskasvanud inimese tapmiseks piisab 500 mikrogrammist – umbes nõelaotsa suurusest kogusest. Mürgituse kindlaks tegemiseks ei ole spetsiaalset testi ja vastumürk puudub.

Ritsiini tootmine on lihtne ja odav ning mitmete riikide võimud on uurinud äärmuslaste tegevust seoses ritsiiniga. Ekspertide sõnul on aga ritsiin tõhusam üksikute inimeste tapmiseks, kui massihävitusrelvana.

Ritsiini kasutati 1978. aastal Bulgaaria dissidendi Georgi Markovi tapmiseks. Üheksa aastat varem läände põgenenud Markovit torgati Londoni bussipeatuses vihmavarju otsaga ja ta suri neli päeva hiljem.