Balti õhuturbe baas Leedus võib saada Ronald Reagani nime

 (9)
Balti õhuturbe baas Leedus võib saada Ronald Reagani nime
AFP/Scanpix

Leedu seimi väliskomisjoni esimees Emanuelis Zingeris tegi ettepaneku nimetada NATO õhuturbemissiooni baasiks olev Zokniai lennuväli Ronald Reagani lennuväljaks. Ettepanek kiideti komisjonis 25. oktoobril heaks ning sellest sai Leedu kaitseministeeriumi jaoks ametlik soovitus.

„Läheneb Nõukogude Liidu lagunemise 20. aastapäev, Reagan oli aga meie peamine partner võitluses vabaduse eest, seetõttu tähendab tema nimi meile palju. Muide, sobivalt tähistatakse praegu tema 100. sünniaastapäeva,“ ütles Zingeris Leedu Delfile.

Zingerise sõnul tegi kunagine USA president palju Nõukogude Liidu mõjuvõimu vähendamiseks, levitades demokraatiat ning väga suur tähtsus oli tema läbirääkimistel Nõukogude Liidu presidendi Mihhail Gorbatšoviga.

Lisaks sellele kannavad ameeriklased oma õlgadel suurt osa NATO kulutustest, seetõttu oleks lennuvälja ümbernimetamine sümboolne sõprusavaldus.

„See on selline sümboolne žest, et me mäletame neid, kes toetasid 50 aastat Balti riikide võitlust iseseisvuse eest ega tunnustanud meie riikide okupeerimist,“ ütles Zingeris.

Ronald Reagan oli USA president aastatel 1981-1989. Ta nimetas Nõukogude Liitu avalikult kurjuse impeeriumiks ning toetas kommunismivastast liikumist kogu maailmas.