Avalikustati pool sajandit varjatud holokaustiürikud

 (33)
toora, sünagoog, judaism, juut
AP/Scanpix

Washingtonis asuvas holokaustimuuseumis pandi avalikkusele ja teadlastele tutvumiseks välja 50 aastat salajas hoitud dokumendid, mis on seotud miljonite juutide tapmisega.

ITS-nimeline arhiiv sisaldab andmeid rohkem kui 17 miljoni natsi-Saksa ohvri kohta, vahendab Iltalehti agentuuri DPA uudist. Seal on dokumente nii vahistamiste, koonduslaagrite kui vedude kohta.

Pärast Teise maailmasõja lõppu koondasid liitlased holokaustiarhiivi materjalid Saksamaale Bad Arolseni ning alates 1955. aastast oli see 11 lääneriigi kontrolli all.

Vaatamata juudi rühmituste ning USA survele polnud need riigid huvitatud ITS-arhiivi avamisest, põhjendades seda isikuandmete delikaatsusega. Kriitikute arvates kardeti aga, et arhiivis olevad dokumendid paljastavad natside välismaised käsilased.

2006. aastal soostus Saksamaa arhiivi avamisega ning ülejäänud kümme riiki järgisid tema eeskuju. 2007. aastal nõustus arhiiv loovutama arhiividokumentide koopiad USA, Iisraeli ja Poola uurimisasutustele. See oli üsnagi vaevanõudev ettevõtmine, kuna arhiiv sisaldab umbes 70 miljonit dokumenti.