Austria vaatleja: kuna Türgi referendumil kasutati kehtetuid sedeleid, võib kuni 2,5 miljonit häält olla võltsitud

 (15)
Austria vaatleja: kuna Türgi referendumil kasutati kehtetuid sedeleid, võib kuni 2,5 miljonit häält olla võltsitud
Opositsiooni toetajad protestivad Istanbulis väidetava võltsingu vastuFoto: AP

Euroopa Nõukogu vaatlusmissiooni raames Türgi referendumit jälginud Austria parlamendisaadik Alev Korun ütles teisipäeval, et lisaks selgelt ebaausale kampaaniakorraldusele on tugevaid kahtlusi, et ka hääletusel toimusid ulatuslikud võltsingud, mis võisid otsustada referendumi tulemuse.

„See puudutab fakti, et seadus lubab hääletust ainult ametlike sedelitega,“ selgitas Korun raadiojaamale ORF. „Kõrgeim valimiskomisjon otsustas sellegipoolest – ja seadusevastaselt – lugeda kehtivaks ka ilma ametliku templita sedelid. Kahtlustatakse, et võltsida võidi kuni 2,5 miljonit sedelit.“

Korun lisas, et näiteks kurdi enamusega Diyarbakıri linnas takistati tema kolleegidest rahvusvahelistel vaatlejatel valimisjaoskondadesse pääsemast. Samuti viitas ta, et sotsiaalmeedias levivad videod näitavad, et osa valijaid pani valimiskasti rohkem kui ühe sedeli. Delfi lisab illustratsiooniks video, kus arvatav "Jah"-poole toetaja asetab kasti viis sedelit järjest.

„Selliseid kaebusi tuleb võtta väga tõsiselt ja igal juhul on asja ulatus selline, et võib mõjutada hääletustulemust,“ märkis Korun.