Austraalia sai ülivõimsalt tormilt esimese löögi

 (8)
Austraalia sai ülivõimsalt tormilt esimese löögi
AP/Scanpix

Rohelise mandri ajaloo võimsaim – kõrgeima viienda kategooria troopiline tsüklon Yasi jõudis Austraalia kirderannikule ning on sundinud tuhanded inimesed oma kodusest lahkuma ja tormivarjenditest kaitset otsima.

Tunnistajad rääkisid Associated Pressile, et tugevad marutuule puhangud, mille kiirus ulatud 300 kilomeetrini tunnis, rebivad majadelt katuseid ja suruvad puid maadligi. Stiihia ohvriks langenud Queenslandi on juba kümned tuhanded majad vooluta jäänud.

CNNi teatel on elektrita 170 000 majapidamist ning paljud neist võivad sellisesse ebameeldivasse seisu jääda nädalateks. Enim on kannatada saanud Cairnsi linn, kus on vool vaid 34 protsendil kodudest.

Osariigi võimud arvestavad märkimisväärsete purustustega ja on valmis ka üleujutusteks ning võimalikeks inimohvriteks. Sellega seoses alustati teisipäeval ohtlikematest piirkondadest inimeste evakueerimist.

Eeldatavasti vabaneb Queensland Yasi räsimisest kolme päeva jooksul. Tema teele jääb mitu linna üldarvuga 400 000 elanikku. Ilma elektrita võib kokku jääda kuni 200 000 inimest.

Agentuuri teatel võib orkaani tõttu ainuüksi suhkrutööstusele tekitatud kahju moodustada 500 miljonit dollarit (üle 365 miljoni euro). Bloombergi teatel saavutas suhkru hind New Yorgi börsil 30 aasta rekordi.

Varem on Queenslandi tabanud võimas üleujutus, milles hukkus vähemalt 35 inimest. Stiihia tekitas piirkonnale umbes 20 miljardi dollari (14,6 miljardit eurot) suuruse kahju.