Austraalia saadab paadipõgenikud Nauru ja Paapua Uus-Guinea laagritesse

 (9)
Austraalia saadab paadipõgenikud Nauru ja Paapua Uus-Guinea laagritesse
AFP/Scanpix

Austraalia parlament võttis vastu seaduse, mis lubab saata paadipõgenikud teistesse riikidesse, kuigi kriitikute sõnul võib see tähendada põgenike lõputut hoidmist kaugetes laagrites.

Parlamendi ülemkoda kiitis eelnõu neljapäeva õhtul pärast kuudepikkusd kemplemist heaks, andes valitsusele voli saata paadipõgenikud Paapua Uus-Guineasse ja Naurule seniks, kuni nende taotlusi menetletakse, vahendab BNS.

Vasaktsentristlik tööpartei ei toetanud seda korda, mida pooldas endise peaministri, konservatiivi John Howardi valitsus, ning eelnõu vastuvõtmine tähendab leiboristide jaoks kompromissi.

Peaminister Julia Gillardi valitsusel on sel aastal olnud raskusi põgenikevooga toime tulemisega. Peamiselt üritavad Austraaliasse jõuda Afganistanist, Sri Lankalt, Iraanist ja Iraagist pärit põgenikud.

Valitsus loodab, et väljavaade jääda aastateks Vaikse ookeani saartel asuvatesse kinnipidamiskeskustesse heidutab põgenikke.

Kuid roheliste sõnul lubab seadus asüülitaotlejaid, kaasa arvatud lapsi, määramata ajani kinni pidada.

USA inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) kritiseeris eelnõu kiiret heakskiitu parlamendis ja ütles, et see tähistab nihet põgenikepoliitikas, mis on "meelevaldne ja diskrimineeriv".